Uczniowie klasy 5b na zajęciach z języka polskiego rozmawiali o byciu dobrym człowiekiem. Rozwiązując zadanie na dobry początek zapisywali 3 cechy jakimi chcieliby zostać obdarowani z okazji swoich narodzin. Wśród wymienionych wartości najczęściej pojawiała się – miłość, odwaga i szczęście.
Następnie klasa została podzielona na zespoły. Uczniowie otrzymali karty pracy. Wysłuchali utworu Henryka Sienkiewicza pt. Bajka. Potem w grupach podawali informacje o elementach świata przedstawionego. Na mapie myśli wymieniali bohaterów – księżniczkę, wróżki, królową wróżek, uznały czas utworu jako nieokreślony, miejsce wydarzeń – za górami, za lasami, ustalili wydarzenia i wyliczyli dary wróżek dla księżniczki – czar piękności, oczy głębokie jak toń wodna, wysmukła postać, skarb złoty i dobroć.
Potem uczniowie w zespołach wymienili się kartami pracy i dokonywali oceny koleżeńskiej według przyjętych kryteriów pracy zespołowej. Później klasa wspólnie rozwiązywała trudny schemat poświęcony dobru – dzieci wyjaśniały cytaty pochodzące z utworu. Klasa 5b bardzo dobrze poradziła sobie z tym zadaniem. Odpowiedzi dzieci były następujące:
Będąc bogatym, trzeba umieć być dobrym, nie można być osoba samolubna, egoistą.
Nie można okazywać miłości i jednocześnie nie mieć dobrego serca.
Można być piękna kobietą, podziwianym mężczyzną, ale jeśli nie jest się dobrym dla innych, to piękno nic nie jest warte.
Nasze dobre serce, daje silę innym.
Uczniowie podawali także przykładowe zachowania osoby kierującej się dobrocią serca: pomaga potrzebującym, troszczy się o drugiego człowieka, wspiera.
Na zakończenie dzieci pisały życzenia urodzinowe do wybranej osoby. W życzeniach nawiązywały do słów królowej wróżek. Nauczycielka Pani Katarzyna Buła zakończyła lekcję techniką zdań podsumowujących. Jeden z uczniów napisał – Dobroć serca jest tym czym ciepło słońca. Lekcja była częścią realizacji programu – Wychowanie w duchu wartości.