Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Nauczanie wartości – miłość

9 lutego 2021 roku Pani Bożena Chaja- Sobuń dla dzieci przebywających w świetlicy zorganizowała zajęcia pod tytułem „Nauczanie wartości – miłość. Walentynki.” Nauczycielka na wstępie zajęć przypomniała zasady dobrej współpracy. Następnie zapoznała uczniów z celem zajęć oraz nacobezu. Uczestnicy spotkania zastanawiali się również nad pytaniami: Dlaczego tak ważne jest okazywanie miłości najbliższym?; Czy ja umiem okazywać miłość rodzicom, rodzeństwu?

Na dobry początek Pani Bożena zaproponowała uczniom gimnastykę umysłu – ćwiczenia na przekraczanie linii  środka, kapturki myśliciela, leniwe ósemki. Uczniowie wykonywali wszystkie ćwiczenia słuchając nauczycielki o  tym jaki wpływ na koncentrację, skupienie, czy lepszą współpracę naszych półkul mają wykonywane ćwiczenia.

Następnie nauczycielka zaproponowała uczniom: pogadankę o zbliżającym się święcie-Walentynkach oraz o jednej z najważniejszych wartości- miłości

Uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami. Podzielili się także informacjami na temat okazywania uczuć rodzicom. Najczęściej mówią „kocham”, przytulają się, dają wykonane prze siebie prezenty, laurki. Na pytanie w jaki sposób rodzice okazują im miłość odpowiedzieli:

„ tata odwożąc mnie do szkoły daje mi buziaka i życzy miłego dnia”

„ mama przytula mnie i czyta mi bajeczki kiedy jestem chora, podaje lekarstwa”

„ mama mówi mi, że mnie kocha”

„ tata pracuje za granicą i często go nie ma, ale wiem, że mnie kocha- dzwoni do mnie, pyta jak mi idzie, czy wszystko dobrze i pyta co ma mi przywieść”

„ tata bawi się ze mną”

„ mama czyta mi wieczorem bajki i pyta czy ją kocham”

„ mama robi mi pyszne obiady kiedy wracam ze szkoły; wspiera mnie”

 Kolejnym etapem zajęć była chwila relaksacji Pani Bożena poprosiła, by dzieci wygodnie usiadły na dywanie, zamknęły oczy i wsłuchały się w relaksacyjny tekst. Następnie nauczycielka zaproponowała uczniom zabawę na dywanie masażyk- pizza. Można było zauważyć, iż ćwiczenia relaksacyjne sprawiły uczniom przyjemność i wyciszyły przed kolejnym zadaniem.

Zajęcia artystyczne- malowanie gipsowych prezentów dla rodziców- serduszek, aniołków, kwiatów.

Na początku uczestnicy spotkania bardzo dokładnie wybierali gipsowe prezenty i określali ich przeznaczenie- co będzie dla mamy, co będzie dla taty. Następnie wybierali kolory farb i z dużą cierpliwością, dokładnością ozdabiali swoje cenne podarunki. Na twarzach dzieci malowała się radość i z wypiekami na twarzy pokazywali wykonane przez siebie prace. Odpowiadając na pytanie dlaczego tak ważne jest okazywanie najbliższym miłości dzieci stwierdziły, że wtedy czują się lepiej, że wiedzą, iż nie są same i w każdej chwili ktoś ich wesprze i pomoże, że miło jest się przytulić do ciepłego taty. Dzieci stwierdziły, że potrafią okazywać miłość rodzicom i robią to często.

 Podczas spotkania uczniowie byli skoncentrowani na tematyce zajęć. Dzielili się swoimi uwagami, pomysłami i spostrzeżeniami

 Pani Bożena podczas zajęć motywowała uczniów, wspierała. Entuzjazm nauczycielki sprawiły, iż uczniowie uważnie słuchali, a także z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu.

Motto:

„To możliwość bycia kreatywnym sprawia, że życie jest tak fascynujące.”

                                                                     Paolo Coelho

„Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?”

Cyceron ( mówca, polityk, filozof)