Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Ostatnie zajęcia Fabryki Wiedzy

To były już ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia Fabryki Wiedzy. Wzorem ubiegłego roku spotkanie miało charakter nagrody-wycieczki i służyło podsumowaniu podjętych działań.

Wycieczką był 30 kilometrowy rajd rowerowy na Parpary (mała miejscowość położona w lesie pomiędzy Sztumem a Malborkiem). Pogoda bardzo nam dopisała, świeciło słońce, wiał lekki wietrzyk i mijaliśmy piękne leśne i polne krajobrazy. Pomimo wysiłku trasa była raczej przyjemnością, zwłaszcza że odbywała się w ramach lekcji. Punktem docelowym było miejsce piknikowe „Wielkiej Konfraterni Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła.” W tym wygodnym i uroczym zakątku odbyło się podsumowanie tegorocznych zajęć Fabryki Wiedzy i grill.

Celem ostatnich zajęć było przypomnienie tegorocznych wydarzeń i zebranie opinii uczestników na temat różnych aspektów projektu. Nauczyciele wykorzystali do tego tzw. technikę „ręki”, uczniowie odrysowywali kontur swoich dłoni i na poszczególnych palcach wypisywali jedną rzecz dotyczącą ewaluowanego wydarzenia:

· co było najlepszą strona projektu – na kciuku

· o czym warto opowiedzieć znajomym – na wskazującym

· co było najsłabszą strona projektu – na środkowym

· co bym zmienił/ła – na serdecznym

· czego się nauczyłem/łam – na małym

Następnie uczestnicy indywidualnie wypełniali rysunki dłoni, zgodnie z własnymi opiniami.

Najwięcej uczestników za najlepszą stronę projektu uznało zabawę, organizowanie wycieczek i rajdów. Najwięcej osób poleci Fabrykę Wiedzy, ze względu na dobrą atmosferę, ciekawe zajęcia, konkursy/nagrody. Najsłabszą stroną było to, że odbywała się po lekcjach, za krótko trwała, za szybko się skończyła. Uczestnicy chcieliby w niej częściej uczestniczyć, pragną jeszcze więcej wycieczek, niektórzy chcieliby z nią pojechać za granicę. To, co najbardziej pozostało w pamięci uczestników, to: zajęcia z ciekłym azotem, wyjaśnienie sekretów obrazu „Dama z gronostajem” i nauka poprzez zabawę.

W takcie ewaluacji projektu dało się zauważyć, że sam pomysł i sposób realizacji zajęć bardzo uczniom odpowiada. Na pewno podobały się wycieczki, współpraca w grupie, rywalizacja, nagrody i ciekawe pomysły na zajęcia. Są to metody, które warto powielić w przyszłym roku szkolnym.

Do zobaczenia we wrześniu lub w październiku!

[nggallery id=296]