Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Rekrutacja do przedszkola

Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 07 marca 2023 roku od godziny 9.00 rozpoczyna się rekrutacja do przedszkola. Rekrutacja elektroniczna odbywać się będzie poprzez stronę internetową:

www.malbork.przedszkola.vnabor.pl

Więcej informacji:

http://urzad.malbork.pl/rekrutacja-do-przedszkoli-i-oddzialow-przedszkolnych-w-szkolach-podstawowych.html

Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego,  w tym terminy składania dokumentów, na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Malbork.

Zarzadzenie_2023_Nr_16_-_ws._okreslenia_terminow_postepowania_rekrutacyjnego_i_uzupelniajacego_do_przedszkoli_i_oddzialow_przedszkolnych_2023_2024 (1)

Czytaj dalej...

Talenciaki – dziękujemy!

Bardzo gorąco dziękujemy za zaangażowanie, wsparcie i pomoc w akcji zbierania Talenciaków w ramach projektu Szkoły Pełnej Talentów. Lidl zorganizował program lojalnościowy, w ramach którego klienci przekazywali szkołom vouchery wymienialne na potrzebny uczniom sprzęt i pomoce naukowe. Ambasadorami akcji byli Robert i Anna Lewandowscy.

Każdy Talenciak to był punkt dla wybranej placówki, a także los na loterii. W odbywającym się co dwa tygodnie losowaniu szkoły, niezależnie od swojej wielkości i położenia, miały szansę wygrać m.in. kompletnie wyposażone sale komputerowe oraz sprzęt elektroniczny.

Dzięki Państwu do naszej placówki trafią: gry planszowe, zestawy plastyczne, kije do unihokeja, rakietki do badmintona, znaczniki drużynowe, zestawy geometryczne do tablicy, zegary do nauki, tangramy, kompasy, krosna do tkania, instrumenty, tablice magnetyczne, mikroskop.

Ilość zebranych kuponów była zadziwiająca i zachwycająca. Kolejny raz dzieci z naszej szkoły mogły dzięki Państwa zaangażowaniu cieszyć się z wygranych nagród i kolejny raz udowodniliśmy, że RAZEM zdziałamy więcej!

Czytaj dalej...

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia  obowiązkowe zajęcia edukacyjne, lecz także zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań i innych formy rozwijania umiejętności. Projekt „Laboratoria Przyszłości” i daje uczniom naszej szkoły szersze możliwość rozwijania swoich zainteresowań, wykorzystania sprzętów w praktycznym działaniu, sprzyja integracji i współtworzeniu kreatywnych projektów i zajęć.

Młodsze klasy  pracowały na matematyce z zestawem Korbo. Dzieci korzystając z nich podczas zajęć uczą się kodowania, planowania, współpracy. Wszystko to w atmosferze zabawy. Płytki z zestawu klocków Korbo stanowią doskonały materiał do ułożenia geoplanu, a na nim  obrazek z gumek recepturek, w oparciu o wzór. Bardzo dużo matematyki, kierunki, ukos, liczenie, niesamowita aktywność i zaangażowanie.  Na zajęciach informatyki tworzyli również konstrukcje z lego Spike temat Animal Alarm, ucząc się  rozpoznawania relacji przyczynowo-skutkowech.

 Na zajęciach z wychowawcą, podczas omawiania tematu o emocjach zostały wykorzystane długopisy 3D.Uczniowie i tworzyli za pomocą długopisów 3d minki które przedstawiały omawiane mocje e na zajęciach Ponadto praca z długopisem 3D wyzwalała w nich pozytywne emocje, które pomagały im w tworzeniu pięknych dzieł. Uczniowie podczas tych zajęć uczyli  się koncentracji, cierpliwości oraz ćwiczyli umiejętności manualne.

Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach Laboratoriów Przyszłości rozwijano również kreatywne myślenie Uczniowie uczyli się posługiwać teleskopem poszerzali wiedze z zakresu astronomii.

Przy wykorzystaniu sprzętu do nagrywania, rejestrowania dźwięku oraz green screan’a uczniowie nagrywali ujęcia do wiadomości z życia szkoły.

Czytaj dalej...

Dzień Otwarty w Przedszkolu

Dzień Otwarty w naszym przedszkolu zaczął się od powitania gości przez przewodników grup. Na początku wręczono rodzicom i dzieciom kolorowe naklejki oraz karty do zbierania punktów za wykonane zadanie. Maluchy odwiedzały sale przedszkolne i uczestniczyły w zabawach tematycznie związanych z hasłem przewodnim – Spacerem na zaczarowanej łące.

Wędrówka rozpoczęła się  zabawami plastycznymi ,,Niezapominajkowo i kolorowo! Fantastyczne zabawy plastyczne!”. Dzieci przyklejały do szablonu kwiatka  kolorowe serduszka, malowały farbami z użyciem pędzelka na folii strech.  Kolejnymi krainami  były: Zabawy z chustą animacyjną ,,Koniczynkowe inspiracje, czyli z chustą animacje!” – zabawa z chustą ,,Cukierek”, zabawa naśladowcza., zabawa zręcznościowa z użyciem woreczków, obręczy. Eksperymenty ,,Fiołkowo i naukowo!” – „Wulkan”, „Magia na talerzu”, „Lampa lawa”. Zajęcia muzyczno- ruchowe ,,Słoneczniki w rytmicznym świecie muzyki!” – zabawa ze śpiewem „Witam was.”, zabawa z reakcją na sygnał ,,Spacer po łące”, zabawa rytmiczna z grą na instrumentach (drewienka, grzechotki, tamburyn)., zabawa z piosenką.  Kodowanie ,,Pszczółkowe kodowanie nie tylko na dywanie!” – dopasowywanie różnokolorowych kółek do kół na rysunku pszczółki zgodnie ze wzorem, karta z zadaniami do rozwiązania. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe baloniki.

Imprezą koordynowała Pani Jolanta Zwierz. Wspierał ją zespół pedagogów i pracowników oddziałów przedszkolnych:

Przewodnicy grup: Kamila Kapuścińska, Małgorzata Muchowska-Bednarz, Dorota Cybulska, Justyna Okoń

Osoby odpowiedzialne za organizację/pomysł zajęć w poszczególnych salach:

Jolanta Zwierz, Małgorzata Dąbrowska, Marta Piątek, Bożena Kalinowska – Sawicka, Natalia Zollondz, Barbara Wojtasik, Patrycja Pachocka

 Przygotowanie dekoracji : Bogumiła Jachimowska, Anna Frankiewicz, Aleksandra Siuciak, Agnieszka Gałka, Justyna Żurańska, Joanna Sarnowska

Osoby prowadzące zabawy: Jolanta Zwierz, Bogumiła Jachimowska, Kamila Woronowicz, Małgorzata Dąbrowska, Anna Frankiewicz, Bożena Kalinowska – Sawicka, Aleksandra Siuciak, Barbara Wojtasik, Agnieszka Gałka, Natalia Zollondz, Justyna Żurańska.

 Wystrój auli oraz wejścia do szkoły: Kamila Kapuścińska, Małgorzata Muchowska-Bednarz, Dorota Cybulska, Justyna Okoń. Stoisko z upominkami – Joanna Sarnowska

Zespół spisał się na medal! Dziękujemy!

Rodzice i dzieci mieli w tym dniu dużo radości i zabawy.

Czytaj dalej...

Tutoring młodzieżowy

W naszej szkole nauczyciele – tutorzy od wielu lat prowadzą ze swoimi podopiecznymi tutoring wychowawczo – rozwojowy. Uczniowie spotykają się na tutorialach, stawiają przed sobą cele, planują działania, które pomogą im w ich realizacji, świętują ich osiągnięcie razem ze swoim tutorem.

W tym roku szkolnym zaprosiliśmy naszą młodzież do uczestnictwa w tutoringu rówieśniczym. Przyszli młodzieżowi tutorzy uczestniczyli w kilku warsztatach prowadzonych przez przeszkolonych, doświadczonych tutorów. Jako pierwszy odbył się warsztat integracyjno – informacyjny podczas którego młodzież spisała kontrakt, rozważała kim jest i kim może być mistrz, poznała receptę na życie Steve’a Jobsa. Odpowiadała na pytanie – Jaki powinien być mistrz?, Co to jest tutoring młodzieżowy?

W drugim spotkaniu przyszli tutorzy zapoznali się z piramidą Maslowa, dowiedzieli się kim był Victor Frankl, określali jakie elementy wchodzą w skład samorealizacji – altruizm, wolontariat, działalność społeczna, tutoring. Dyskutowali o tym jak należy pomagać. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy warsztatów zapoznali się z pojęciem komunikacji interpersonalnej i dialogu, zasadami dobrego komunikowania się, porozumieniem bez przemocy Marshalla Rosenberga – językiem żyrafy i szakala. Poznali historie ludzi, którzy doświadczyli kryzysu, odpowiadali na pytanie czym jest kryzys w życiu człowieka i jak dostrzec potrzebującego pomocy.

Opiekę nad wdrażanym projektem pełni Instytut Tutoringu Szkolnego z Wrocławia. Poniżej zdjęcia z zajęć, podczas których młodzież uczyła się jak porozumiewać się językiem serca – językiem żyrafy. Żyrafa jest przeciwieństwem szakala. Symbolizuje szczerość, umiejętność słuchania, rozumienia punktu widzenia innych, komunikowania się z innymi. Ma wielkie serce i jest reprezentantką empatii. Tutor młodzieżowy promuje w swoim otoczeniu empatyczny język żyrafy.

Czytaj dalej...

Dzień Języka Ojczystego

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury”.

J. Iwaszkiewicz

21 lutego 2023 r. po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

Pomysłodawczyniami obchodów tego dnia były nauczycielki języka polskiego Pani Agnieszka Kęsik-Byber i Pani Milena Zwierz. Prace nad tym przedsięwzięciem rozpoczęły się  o wiele wcześniej. Na początku ogłoszono  konkurs dla klas 4-6 na wykonanie plakatu, dotyczącego poprawności językowej. I miejsce zajął Artur Jeżak z klasy 5b, a wyróżnienia trafiły do : Pawła Obroślińskiego z klasy 5c i  Wojtka Wdowicza  z 5b.

Kolejne zadanie było skierowane do klas 4-8. Miały one za zadanie przygotowanie klasowej gazetki o tematyce Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Klasy spisały się na medal. Każda gazetka była interesująca, ale  najlepiej z tematem poradziła sobie klasa 5a, natomiast wyróżnienia trafiły do klasy 4b i 8b.

Uczniowie klasy 7-8  również mieli możliwość wykazać się poprawną polszczyzną i  wzięli udział  w Konkursie Frazeologicznym. Mistrzem frazeologii został Szymon Ferenc z klasy 8c.

Czytaj dalej...

Urodziny w Motylkach

W dniu 27.02.2023 roku dzieci urodzone w styczniu, lutym oraz w marcu z grupy „Motylki” obchodziły swoje piąte urodziny. Świętowanie rozpoczęło się od wręczenia jubilatom specjalnych opasek oraz głośnego „Sto lat” zaśpiewanego przez wszystkie przedszkolaki. Z pomocą chusty animacyjnej dzieci uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych i muzycznych. Na zakończenie uroczystych urodzin dzieci wręczyły prezenty i pamiątkowe dyplomy jubilatom oraz wszyscy usiedli razem do pysznego urodzinowego poczęstunku. Dzień upłynął w przyjemnej i wyjątkowej atmosferze.

Przedszkolakom życzymy wszystkiego najlepszego!

Czytaj dalej...

Urodziny w Słonecznikach

Dzień Urodzin to bardzo miły czas dla każdego dziecka. „Słoneczniki” uczciły urodziny Barka G., Leny K., Kuby K. i Gracjana w piątek 24 lutego 2023 roku. Po wspólnym zaśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” przyszedł czas na złożenie serdecznych życzeń i wręczeniu prezentów. Każdy jubilat otrzymał też pamiątkowy dyplom.  Dobry nastrój udzielił się wszystkim – na zabawach i pląsach szybko mijał czas. Słodki poczęstunek dopełnił przyjemności.

Ten dzień z pewnością będzie miłym wspomnieniem wspólnych przeżyć. Kochane przedszkolaki – życzymy Wam wszystkiego najlepszego, radości i wielu sukcesów.

Czytaj dalej...

Dzień Otwarty Piątki

We wtorek 28 lutego 2023 roku w malborskiej piątce został zorganizowany Dzień Otwarty pod hasłem „Szkolny Rejs”. Dzieci i rodziców, którzy przyszli do naszej placówki, witały Pani Dorota Jukowska i Monika Piskozub. Panie rozdawały dzieciom kolorowe karty- kuferki na skarby, na których zaznaczone było pięć wyjątkowych portów, do których podczas tego rejsu zawiną dzieci.

Kolory oznaczały drużyny, które utworzyły przyszli pierwszoklasiści. Każda drużyna miała swojego przewodnika – Panie: Agatę Rojek, Katarzynę Bułę, Agnieszkę Polak, Paulinę Gut, Panią Monikę Kacperską, Małgorzatę Cybulską.

Dzieci i rodzice zebrali się w auli. Pani Dyrektor opowiedziała zgromadzonym o szkole, innowacjach, wizji i misji naszej placówki. Dzieci i ich rodzice zostali również przywitani przez zespół wokalny, którego opiekunem jest Pani Milena Wiśniewska. Następnie każdy przewodnik zaprosił swoją drużynę do zwiedzania różnych zakątków szkoły – w każdym czekały na dzieci niespodzianki i zadania. Mali odkrywcy wraz z rodzicami odwiedzili następujące miejsca:

  • „Magiczną kajutę” – uczniowie klas 8 pod kierunkiem Pani Jolanty Przybyszewskiej oczarowali przybyłe dzieci niesamowitymi doświadczeniami. Podczas spotkania przyszli pierwszoklasiści zobaczyli następujące tajemnicze doświadczenia: „Sztywna piana”, „Zupa kapitana”, „Wulkan”. Niektóre z tych doświadczeń z pomocą uczniów klas 8 wykonali samodzielnie.
  • „Morską salę przygód– przewodnikiem w tym porcie były Panie: Anna Skrzoska, Magdalena Marcinkowska, Sylwia Kapuścińska- Baca, Justyna Okoń. Mali odkrywcy wykonali kolorowe morskie rysunki, a inni na tablicy interaktywnej malowali przepiękne okręty.
  • „ Kapitańską stołówkę”– w tym porcie dzieci i rodziców przywitały Panie: Magdalena Nadolska, Dorota Cybulska, Beata Nagrodzka. Dzieci samodzielnie przygotowywały zdrowe desery ze świeżych owoców i owocowych galaretek. Wysłuchały także piosenki pt.”Baby Shark”. Uczniów do występu przygotowały Panie: Anita Nowicka i Sylwia Wdowicz. Przybyłe dzieci super się bawiły przy dźwiękach melodyjnej piosenki.
  • „Piracką salę zabaw”– nauczycielka wychowania fizycznego – Monika  Walentynowicz wraz z Małgorzatą Szumska, Agnieszką Nowicką przygotowały dla dzieci szereg zadań w ramach morskiego toru przeszkód.  Uczestnikom sportowych zmagań towarzyszyły uczennice starszych klas. Na samym początku w ramach rozgrzewki uczennice klasy 8 zaprosiły dzieci do wspólnego tańca „Czekolada”.
  •  „ Kajutę morskich skarbów” – Panie: Anna Jarzynka, Agata Gomułka- Zwierz, Jolanta Kowalczyk- Okrucińska zaprosiły dzieci w niezwykłą podróż po doznaniach sensorycznych, manualnych. Dzieci odważnie i z zaciekawieniem uczestniczyły w kolejnych zadaniach: manipulowanie w cieczy nienewtonowskiej, tworzenie rysunku o tematyce morskiej z różnych substancji.

Czytaj dalej...

Dzień Otwarty Przedszkola

Zapraszamy na Dzień Otwarty Przedszkola, który odbędzie się w dniu 2 marca 2023 r. o godzinie 17.00 w siedzibie placówki przy ulicy Wybickiego 32 w Malborku.

Pragniemy serdecznie zaprosić  przyszłych przedszkolaków wraz z rodzicami na ,,Spacer po zaczarowanej łące”.  Podczas pobytu w poszczególnych krainach dzieci będą miały okazję przenieść się do magicznych miejsc i aktywnie uczestniczyć w zabawach z chustą animacyjną, eksperymentach oraz w kodowaniu. Nie zabraknie również działań twórczych, plastycznych, czy muzycznych. Wspólny spacer i zabawy w miłej i przyjaznej atmosferze stanowić będą także jedną z form adaptacji dziecka do warunków przedszkolnych.

Do miłego zobaczenia.

Czytaj dalej...

Dzień Otwarty w Piątce!

Zapraszamy Rodziców i Uczniów przyszłych klas pierwszych na Dzień Otwarty naszej szkoły – zapamiętajcie tę datę – 28.02.2023r. godzina 17.00, aula szkolna.

Do miłego zobaczenia!

Czytaj dalej...

Z angielskim dookoła świata

W styczniu i lutym w ramach innowacji Z językiem angielskim dookoła świata grupa uczniów z klasy 2d odbyła podróż na zieloną wyspę Irlandię.

Dzieci pokochały zieloną Irlandię (Ireland), choć już sama wymowa tej nazwy była dla nich zaskoczeniem. Na początek dzieci odkryły, co jest jej roślinnym symbolem, odciskając kształt koniczyny (shamrock) z …papryki. Kolejny symbol narodowy dzieci poznały zmysłem słuchu, ponieważ jest to średniowieczny instrument – harfa (harp). W przeciwieństwie do szkockich dud, delikatny dźwięk harfy bardzo przypadł uczniom do gustu. Każdy kraj, także Irlandia, ma swoje legendy.

Ta najpopularniejsza opowiada o złośliwym skrzacie (Leprechaun), za którego dzieci miały okazję się przebrać. Wykonały też mini kolaż, który ilustrował garnek złota (a pot of gold) na końcu tęczy (rainbow). Cykl zajęć o Irlandii zwieńczył mini test oraz gra komunikacyjna.

Zajęcia kulturowe nie mogły obejść się bez Pancake Day (Dzień Naleśnika), obchodzonego na wyspach Wielkiej Brytanii w ostatni wtorek przed Wielkim Postem. I tak, jak na ulicach wielu angielskich miast, był wyścig z patelnią oraz zawody w podrzucaniu naleśników. Przy tej okazji uczniowie nauczyli się również prostego przepisu z wykorzystaniem prostych składników (flour, milk, butter, eggs, sugar, lemon). Dzieci od razu skojarzyły (i słusznie!) tę tradycję z naszym polskim Tłustym Czwartkiem. Warto, poza odkrywaniem nowego i nieznanego, poszukać też podobieństw i tego, co nas łączy.

Czytaj dalej...

Od złości do radości

Grupy „Fiołki” i „Pszczółki” kontynuują współpracę z innymi placówkami w Polsce w projekcie eTwinning „Od złości do radości – kolorowy świat emocji”. Kolejnymi zadaniami jakie wykonaliśmy był „Słownik emocji i kolorów” z wykorzystaniem aplikacji Chatterpix Kids czy też „Słoiki emocji”. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczestniczyliśmy w lekcjach o żółtej radości, tworząc interaktywną mapę myśli – „kiedy jestem szczęśliwy?”, a także wykonując bombki radości, ozdabiając nimi wspólną projektową choinkę. Następnie dzieci wzięły udział w lekcjach smutku: „kiedy czuję się smutny?” – dzieci umieszczały odpowiedzi na lodowych kostkach smutku.

Kolejną zaś emocją, którą omawialiśmy była miłość – przedszkolaki tworzyły przepiękne walentynki, na których znalazły się zaszyfrowane słowa w alfabecie Morse’a.

Uczestnicy projektu zamieszczają wszystkie materiały na platformie eTwinning, dzieląc się aktywnością swoich wychowanków oraz efektami swojej pracy.

Czytaj dalej...

Z mitologią za pan brat…

W czwartek 16.02.2023 uczniowie klas piątych spotkali się w auli na międzyklasowym konkursie „Z mitologią za pan brat”. Uczestników – mieszkańców Olimpu, bogów, boginie i herosów – przywitała organizatorka konkursu Pani Ewa Trębas. Przedstawiła uczniom komisję konkursową Panie: Joannę Pichlak i Celinę Kraszewską.

Podczas zmagań konkursowych nastąpiła prezentacja drużyn oraz scenek przedstawiających treści wybranych mitów. Każda klasa wybrała swoja trzyosobowa drużynę, która odpowiadała na zadawane pytania. W trakcie trwania konkursu wybrani uczniowie z danej klasy prezentowali swoje stroje greckie i krótko je omawiali. Łączyli dany atrybut z odpowiednim mitem. Prowadząca podsumowała konkurs, ogłoszono wyniki.

Konkurs wygrała klasa 5c, zaraz za nią uplasowały się klasy: 5b, 5a i 5d. Gratulujemy wszystkim dużej wiedzy na temat mitologii greckiej.

Czytaj dalej...

Kolorowe dni

W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski zaprosił społeczność szkolną do obchodzenia w szkole kolorowych dni. W dniu Międzynarodowego Dnia Pizzy uczniowie przyszli ubrani na zielono, czerwono i biało, aby podkreślić, że ten znany na cały świat przysmak pochodzi z Włoch. Niektóre klasy specjalnie na ten dzień zamówiły pizzę.

Piątek 17 lutego, był Dniem Piżamy. Wielu uczniów przyszło do szkoły w tym stroju. Było wesoło i zabawnie. Samorząd jest także organizatorem radosnych przerw. Podczas dwóch długich przerw aula szkoły zamienia się w szkołę tańca. Wszyscy z radością tańczą w rytm znanych przebojów.

Czytaj dalej...