Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Ozdoba wielkanocna – wyniki konkursu

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc – najradośniejsze, najbardziej wiosenne, kwitnące i pachnące Święto. To najwspanialsza okazja, by móc samodzielnie wykonać wiele ozdób-symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta. Taką okazję mieli uczniowie klas młodszych z naszej szkoły. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Ozdoba Wielkanocna”. Ilość zgłoszonych prac przerosła nasze oczekiwania, a różnorodność materiałów i technik świadczyć mogą o ogromnej fantazji i pomysłowości twórców.

Wyłonić zwycięzców było niezwykle trudno, w podjęciu decyzji pomogły nam Pani Monika Kacperska i Pani Małgorzata Cybulska. Wręczenie nagród nastąpi w przyszłym tygodniu.

Za zgodą twórców prac i ich rodziców podczas festynu „Wszystkie kolory świata”, został zorganizowany kiermasz wielkanocny. Prace zachwycały i były chętnie kupowane. Z ich sprzedaży udało nam się uzbierać 710zł, które zostanie przekazane na konto UNICEF. Dziękujemy z całego serca!

Bardzo dziękujemy klasom 1b, 1c, 2a, 3b, 3d oraz Stokrotkom za ilość zgłoszonych prac. Oto wyniki:

Czytaj dalej...

Wiosenne kanapki

Kilka tygodni temu, uczniowie klasy 1a zasiali własne sadzonki. Nadszedł wyczekiwany dzień, kiedy po 2 tygodniach obserwacji, dzieci mogły również zjeść swoje sadzonki w połączeniu z pysznymi i zdrowymi kanapkami.

Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuchów i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Kanapki zostały również udekorowane własnymi kiełkami rzodkiewki, rzeżuchą oraz szczypiorkiem. Przy robieniu kanapek dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Czytaj dalej...

Ile kolorów ma świat?

W jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Ile kolorów ma świat?

Nasza szkoła wzięła udział w jednym z najpopularniejszych projektów edukacyjno-pomocowych UNICEF – akcji WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. To już szósta polska edycja światowego projektu, którego początki sięgają 1999 roku. Wzięli w nim udział zarówno najmłodsi uczniowie, ich starsi koledzy, a także nauczyciele i rodzice oraz dziadkowie. Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

Celem projektu jest: zebranie środków na ratowanie życia dzieci w najuboższych krajach świata. Poza fantastyczną zabawą towarzyszącą szyciu szmacianych laleczek, uczestnicy projektu przyczyniają się do poprawy losu setek tysięcy dzieci na świecie.

Razem uszyliśmy prawie 80 laleczek. W oparciu o szablon dostarczony przez UNICEF, dzieci przygotowały swoje charytatywne laleczki, ubrały je i przyozdobiły. Wybrały kraj z którego pochodzą, nadały imię i datę urodzenia.

Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Wszystkich Kolorów Świata – podczas specjalnego wydarzenia odbyła się  o prezentacja i licytacja laleczek. Zaprosiliśmy rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Odwiedzili nas także: Burmistrz Miasta Malborka Pan Marek Charzewski, Przewodniczący Rady Miasta Pan Paweł Dziwosz, Prezes Fundacji Szkoła Otwartych Serc Pani Dorota Starzyk. Każdy mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecka, przekazując na ten cel darowiznę. Spotkaniu towarzyszyły występy uczniów, stragan wielkanocny przygotowany przez uczniów klasy 1a, Kawiarenka pod Aniołem. Licytowane laleczki znalazły swój nowy dom.

Czytaj dalej...

Jestem Przedszkolakiem

W dniu 07.04.2022r. w grupie pięciolatków – Pszczółek i Słoneczników odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Pięknie przebrane dzieci mówiły wiosenne wierszyki i śpiewały piosenki. Wcześniejsze restrykcje związane z pandemią uniemożliwiły wychowawczyniom przygotowanie tej uroczystości. Przez dwa lata pięciolatki pokazały, że umieją się bawić i współpracować zgodnie w grupie, uczyły się śpiewać, tańczyć. Słuchały opowieści, przeliczały zbiory, zachwycały się otaczającą przyrodą.

Dyrektor podziękowała dzieciom i wychowawczyniom – Pani Patrycji, Natalii i Magdzie oraz pomocom nauczycielek – Pani Agnieszce i Justynie. Dzieci spisały się na medal! Dyrektor zaczarowanym ołówkiem pasowała je na Prawdziwych Przedszkolaków. Pięciolatki otrzymały pamiątkowe dyplomy i małe zaczarowane ołówki. Nie zapomną tego dnia. Brawo!

Czytaj dalej...

Kochamy sport!

Wiosna to czas, kiedy jesteśmy coraz bardziej aktywni ruchowo. „Stokrotki” wiedzą, że należy dbać o zdrowie i swoją formę fizyczną przez cały czas. Zorganizowaliśmy Dzień Sportu, aby poćwiczyć, pobawić się sportowo i porozmawiać o idei sportu. W tym dniu dzieci przygotowały wygodny sportowy strój. Zajęcia rozpoczęły rozgrzewką. Stokrotki kochają sport –  wymieniały  ulubione dyscypliny, wiele z nich potrafiły wskazać na obrazkach, opowiedziały o  swoich sportowych idolach. Rozmawialiśmy o tym, czy każdy z nas może być mistrzem sportowym i jak należy dochodzić do mistrzostwa – „Stokrotki” próbowały odpowiedzieć na najważniejsze pytania:  czy liczą się tylko medale i co to jest zasada Fair Play? Zorganizowaliśmy wyścigi  w rzędach – konkurencje, w których rywalizowały ze sobą dwa zespoły.  Okazało się, ze dzieci bardzo  cenią sobie dobrą zabawę, w której potrafią zaprezentować wspaniałą sportową  postawę – cieszą się sukcesem całej drużyny, dzielnie znoszą porażki i gratulują zwycięstwa wygranym.

Czytaj dalej...

Dbaj o zdrowie

Tematyką zajęć u „Fiołków” w tym tygodniu było szeroko pojęte zdrowie. Przedszkolaki dowiedziały się jak zdrowo się odżywiać, co należy często jeść, a czego unikać. Dzięki metodzie burzy mózgów, staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie czym są witaminy i dlaczego są tak ważne dla naszego organizmu. Dzieci zapoznały się też z pojęciem „piramida zdrowia” – jak wygląda i co zawiera. W trakcie zabaw dzieci utrwalały zdobyte wiadomości. Wycinały obrazki ze zdrowymi produktami, a następnie tworzyły grupowe plakaty zdrowego chłopca i dziewczynki. Fiołki zapoznały się również z czterema smakami: gorzkim, kwaśnym, słodkim i słonym, chętnie próbując określonych produktów.

Zdrowie to nie tylko jedzenie, ale także aktywność fizyczna. Ruch towarzyszy dzieciom każdego dnia, zarówno w sali, jak i na świeżym powietrzu. Przedszkolaki bardzo chętnie wzięły udział w piątkowych zajęciach ruchowych, zwinnie pokonując tor przeszkód. Tego typu zabawy niewątpliwie kształtują motorykę całego ciała oraz sprawność ruchową.

Czytaj dalej...

Zapal się na niebiesko dla Autyzmu

Przedszkolaki z grupy „Pszczółki” rozpoczęły obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu  już w piątek 1 kwietnia. Tego dnia w akcie solidarności z osobami autystycznymi, wszystkie dzieci  „zaświeciły się na niebiesko” ubierając się na ten kolor. Celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Zgodnie z hasłem przewodnim, dzieci obejrzały film edukacyjny Amazing things Happen, który przedstawił im bliżej codzienność dzieci dotkniętych autyzmem.  Przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Następnie grupa wykonała pracę plastyczną „Zapal się na niebiesko dla Autyzmu”. Uwieńczeniem obchodów było wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Czytaj dalej...

Jestem sobie Przedszkolaczek…

W dniu 31.03.2022r. dzieci z grupy Motylki zostały pasowane na przedszkolaków. Od września maluchy uczęszczają do przedszkola – uczą się bawić, śpiewać, recytować, współdziałać z kolegami w grupie. Podczas spotkania dzieci wygłosiły wierszyk – Lubię chodzić do przedszkola, zaśpiewały piosenkę – Mały przedszkolak. Dyrektor pogratulowała dzieciom osiągnięć i dokonała obrzędu pasowania. Przedszkolaki otrzymały także od swoich Pań – pamiątkowe dyplomy. Podczas wykonywania wspólnej fotografii na twarzach dzieci gościł uśmiech. Brawo!

Czytaj dalej...

Kosmos w słoiku

Kosmos, wszechświat, planety, gwiazdy, galaktyka, czarna dziura to wszystko wzbudza u dzieci ciekawość i zarazem ma w sobie coś magicznego i tajemniczego. W tym tygodniu dzieci z grupy z „Pszczółki” zgłębiały wiedzę na temat kosmosu.

Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny na temat kosmosu, zapoznały się z planetami układu słonecznego, obserwowały życie kosmonautów na stacjach kosmicznych oraz start prawdziwej rakiety w kosmos. Podczas zajęć dzieci wzbogaciły swoją wiedzę i słownictwo o wyrazy związane tematem kosmosu i wszechświata. Dzieci pracowały w grupach w trakcie eksperymentu – tworzenia własnego kosmosu w słoiku. Wrzuciły na dno słoika kawałki waty, dodały barwniki, brokat, trochę oleju i wody, powtarzając czynność, aż zapełniły słoik. W ten sposób przedszkolaki stworzyły własną namiastkę kosmosu. Efekt końcowy był niesamowity. Dzieci wykonały też na zakończenie zajęć pracę plastyczną przedstawiającą księżyc i gwieździste niebo z użyciem kilku technik plastycznych. Przedszkolaki nie tylko czegoś się nauczyły, ale też dobrze się przy tym bawiły.

Czytaj dalej...

Dwa łyki logiki

28 marca z okazji zbliżającego się jubileuszu – 30 lecia naszej szkoły – w klasach 1-3 odbył się Szkolny Turniej Dobble i Memory pod hasłem „Dwa łyki logiki”. Reprezentanci klas 1-3 stanęli do zaciętej rywalizacji. Turniej był bardzo emocjonujący oraz przyniósł dzieciom mnóstwo dobrej zabawy. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu podczas gali jubileuszowej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów! Wyniki turnieju poniżej:

Czytaj dalej...

Wiosenny ogródek na oknie

Wreszcie nadeszła długo wyczekiwana wiosna. „Fiołki” doskonale wiedzą po czym rozpoznać tę zieloną porę roku. Nadszedł zatem czas, by założyć w naszej sali wiosenną hodowlę. Na początku dzieci wspólnie ustaliły, że do wzrostu rośliny potrzebują ziemi, wody i słońca. Następnie poznaliśmy poszczególne etapy uprawy roślin. Jednak największą atrakcją był moment wysiewania nasionek (owsa, rzeżuchy, rzodkiewki i kopru) i sadzenia cebulek. Przedszkolaki uczą się odpowiedzialności za swoje roślinki, codziennie obserwują jak kiełkują oraz przypominają o podlewaniu. Zajęcia umożliwiły dzieciom bliższe poznanie i bezpośredni kontakt z przyrodą, a także pozwoliły na kształtowanie odpowiednich postaw ekologicznych.

Czytaj dalej...

A Wiosna przyszła pieszo…

W dniu 23 marca 2022 r. dzieci z grupy „Pszczółki” obchodziły nadejście nowej pory roku – Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, przedszkolaki przyszły ubrane na zielono. Okazało się, że Pani Wiosna zostawiła przedszkolakom list, w którym prosiła o wykonanie kliku zadań.

Przedszkolaki musiały odnaleźć ukryte w sali oznaki nadchodzącej pory roku i tym samym uratować Panią Wiosnę z rąk Pani Zimy. Dzieci szukały i rozpoznawały ptaki, które przylatują do nas po zimie, nazywały budzące się do życia owady oraz pierwsze wiosenne kwiatki. Wspólnie zauważyły, że dzień staje się coraz krótszy, a dni coraz cieplejsze. Dzieci przywitały także zwierzątka, które obudziły się z zimowego snu. Gdy przedszkolaki odkryły wszystkie oznaki wiosny wspólnie obejrzały film przygotowany przez Panią Wiosnę, która dziękowała za uratowanie. Dzieci stwierdziły zgodnie, że Wiosna już przybyła i mają nadzieję, że zagości u nas na dobre.

Czytaj dalej...

Solidarni z Ukrainą

W piątek 11 marca w grupie przedszkolnej ,,Niezapominajki” odbyły się  zajęcia edukacyjne w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą”. Przedszkolaki wysłuchały bajki  Alicji Safarzyńskiej – Płatos ,,Bohaterowie też płaczą” i na podstawie tej historii została przeprowadzona pogadanka na temat trwającej wojny w Ukrainie. Dzieci rozmawiały o emocjach i o tym co czują w związku z obecną sytuacją, poznały barwy narodowe naszych sąsiadów, dowiedziały się w jaki sposób mogą pomagać i jak zawsze przy ogromnym zaangażowaniu Rodziców włączyły się do akcji ,,Dzieci – Dzieciom”. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna.

Czytaj dalej...