Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Pięć zmysłów mam…

Dnia 19 stycznia 2022 roku w grupie przedszkolnej Biedroneczki odbyły się zajęcia edukacyjne pt. ,, Pięć zmysłów mam”. Zajęcia prowadziła Pani Dorota Cybulska. Celem zajęć było pokazanie dzieciom, jakimi zmysłami posługuje się człowiek.

Na początku zajęć nauczycielka pokazała dzieciom za pomocą obrazków, jakie zmysły posiada człowiek i do czego one służą, następnie przy słowach piosenki pt. ,,Pięć zmysłów mam”, dzieci pokazywały  na własnym ciele narządy zmysłów: oczy, uszy, nos, język, dłonie.

W kolejnej części zajęć  dzieci wąchały różne produkty oraz określały ich zapach Segregowały również obrazki z przedmiotami, przedstawiającymi ładne i brzydkie zapachy. Kolejne zadanie, które zostało przygotowane dla dzieci, polegało na rozpoznaniu różnych smaków, w tym celu na talerzykach nauczycielka przygotowała produkty o różnych smakach, zadaniem dzieci było określenie jaki smak poczuły: czy był to smak słodki,  gorzki, słony czy kwaśny. Dzieci dzielnie rozpoznawały smaki np. cebuli, musztardy, soli, ogórka kwaszonego, grapefruita, cytryny, miodu, papryki, pomidora, czekolady, ciastka itp.

Dopasowywały produkty wg smaków do przedmiotów przedstawionych na obrazkach np. paluszki – smak słony, cytryna – smak kwaśny, kakao – smak gorzki, miód –  smak słodki.

Ostatnim zadaniem przygotowanym dla dzieci dla dzieci było rozpoznanie dźwięków odtwarzanych z płyty, dzieci miały za zadanie wskazanie usłyszanego dźwięku na obrazkach np. dźwięk trąbki, ryk lwa, pianie koguta, śpiew ptaka.

Pod koniec zajęć nauczycielka poprosiła dzieci, aby dopasowały obrazki do poszczególnych zmysłów umieszczonych na kartkach. Poprawność wykonania zadania była informacją dla nauczyciela w jakim stopniu dzieci przyswoiły wiedzę zdobytą podczas zajęć. Na planszy, która przedstawiała rysunki trzech żab z napisami  ,,nic nie kumam”, ,, trochę kumam”, ,,wszystko kumam”, dzieci wskazywały wybraną przez siebie żabę. Ćwiczenie to było ważną informacją podsumowującą zajęcia oraz wskazały nauczycielowi poziom zadowolenia dzieci z udziału w zajęciach.

Spotkanie zakończono wspólną zabawą ruchową w rytm muzyki Batii Strauss ,,Czardasz”. Prowadząca wręczyła dzieciom słodką niespodziankę wraz ze słowami podziękowania za aktywny i dzielny udział w zajęciach.