Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Przedszkolaki uczą się programować

W tym tygodniu dzieci z grup: „Pszczółki”, „Fiołki”, „Koniczynki” i „Stokrotki” uczyły się programować robota. Genibot – tak nazywa się ten robot- to niezwykle uniwersalny, wyposażony w wiele funkcji robot edukacyjny do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata nowoczesnej technologii w nurcie STEAM (science, technology, engineering, art, maths). Zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Praca z robotem to ogromne korzyści dla dziecka oraz świetna zabawa, która rozwija kompetencje takie jak: logiczne, algorytmiczne myślenie czy zadaniowe podejście do stawianych problemów. Jest to innowacyjny sposób programowania, niewymagający dostępu do sprzętu komputerowego. Ułożony przy pomocy kart do kodowania program pozwala wprowadzić robota w ruch i sprawić, żeby wykonał wybraną sekwencję poleceń. Dzięki temu dzieci miały możliwość poznania podstawowych konstrukcji programistycznych. Dzieci układały karty do kodowania, następnie zaczytywały je robotem, w ten sposób wprowadzały robota w ruch, zmieniały barwę diod, programowały wydawanie dźwięków, a nawet sprawiały, że Genibot poruszał się po narysowanej linii. Zajęcia były tak ciekawe, że po ich zakończeniu dzieci budowały z klocków roboty, a nawet wymyśliły „taniec robota”.