Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Zrozumieć autyzm…

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu skierowanie szczególnej uwagi na osoby, które są w spektrum autyzmu. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Wspólną cechą  u osób z autyzmem są trudności w okazywaniu uczuć i komunikacji z innymi. Niestety autyzm jest nieuleczalny, natomiast terapia i specjalistyczna opieka znacznie poprawiają rozwój dziecka.

Tego dnia dzieci z grupy „Pszczółki” dowiedziały się co to jest AUTYZM oraz czym charakteryzuje się osoba z autyzmem. Zgodnie z hasłem przewodnim, przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Dzieci wspólnie wykonały plakat dotyczący autyzmu z hasłami „POMAGAM, WSPIERAM, ROZUMIEM”   oraz obejrzały film edukacyjny „Jaś i niebieskie motyle”. Następnie grupa ta wykonała pracę plastyczną „Zrozumieć autyzm”.