Smacznego na nowy rok szkolny!

Wystrój naszej stołówki zachęca do jedzenia – sprzyjają temu kolorowe grafiki przedstawiające owoce i warzywa. Kolory są energetyczne, nasycone i intensywne ( zgodnie z wytycznymi GIS), przez co zachęcają do jedzenia. Meble i wyposażenie szkolnej stołówki tworzą dobre warunki do spędzania w niej czasu i komfortowemu spożywaniu posiłków. Ich wielkość jest dostosowana do przedszkolaków. Jednak to przede wszystkim atrakcyjne   i estetycznie podane dania dla przedszkolaków powodują, że niektóre dania przyjmują oklaskami. Przy układaniu jadłospisu  wykorzystujemy zasadę dotyczącą różnorodności posiłków pod względem konsystencji, barwy, smaku i zapachu. Posiłki w ujęciu dekadowym nie powtarzają się oprócz „piątkowych gofrów”, ze zmieniającym się co piątek składem i dodatkami z sezonowych owoców. Raz są to „Gofrowe fantazje”, raz „Gofry Shreka”, bywają też „Biedronkowe kanapki”, „Winogronowe jeże”, „Cos pod pieprzykową chmurką”, wszelkiego rodzaju „zawijańce”, szaszłykowe cuda na patyku, no i…stare, poczciwe, zdrowe dania „jak u babci”- kasze, jaglanki, musy i warzywne chrupanki. Podajemy też lubiane przez dzieci nowości.  Zdrowe owocowe kompozycje śniadaniowe w miseczce lub desery w stylu fit: granole, smoothie, pyszne na mleku kokosowym, jogurcie lub kefirze podane z dodatkowymi świeżymi owocami, ziarnami, nasionami, wiórkami kokosowymi, płatkami i orzechami. Podajemy też szejki, hummus, i wszelkiego rodzaju pasty od jajecznej, twarogowej, poprzez czekoladowe, rybne, sojowe, po nowoczesne – z ciecierzycy, soi itp.  (wszystko wyroby własne). Zapewniony dzieciom stały dostęp do niegazowanej wody. Zamawiamy produkty mleczne pozbawione laktozy albo zawierające jej obniżoną zawartość. Rozsadziliśmy też „ziołowe donice” i kwiaty w dziecięcych naczyniach. Normy żywienia zajmują szczególną pozycję w praktyce żywienia dzieci i  stanowią punkt wyjścia do dalszych działań. W tym celu szkoła zakupiła profesjonalne programy, dzięki którym można będzie monitorować „normy żywienia”. Normy wyrażone są w przeliczeniu na jedną osobę i jeden dzień, uwzględniając różnice w zapotrzebowaniu organizmu zależne od wieku, płci, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej czy masy ciała. Spożycie zgodne z wartościami określonymi w normach ma zapobiegać chorobom wynikającym z niedoboru energii i składników odżywczych, a także szkodliwym skutkom ich nadmiernej podaży. Wszystkie te działania, są nie tylko dowodem, ze Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1 w Malborku jest placówką Promującą Zdrowie, ale przede wszystkim mają na celu przestrzeganie wymagań  prawnych w zakresie żywienia dzieci i młodzieży w ramach żywienia zbiorowego (w przedszkolach (…), szkołach (…), a także w placówkach systemu oświaty (…).

Zatem na nowy rok szkolny życzymy smacznego!