Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Spotkanie integracyjne

Dnia 14.04.2015 klasa VI a wraz z wychowawcą Joanną Pichlak i opiekunem Panią Joanną Jasnoch oraz klasa II b wraz z wychowawcą Anną Skrzoską udały się do Tczewa na spotkanie integracyjne zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi.

Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Klasą VI a zaopiekowała się klasa V d z Tczewa natomiast klasą II b zaopiekowała się klasa II oraz Pani Sławomira Szarmach- koordynator spotkania.

W pierwszej części naszej wizyty udaliśmy się do Fabryki Sztuki. Tam czekały na nas dwie niespodzianki. Po przybyciu na miejsce zwiedziliśmy wystawę pod tytułem „Kociewie- serdeczna strona świata”. Oglądaliśmy obrazy stworzone przez ludowych twórców, ukazujące piękno kociewskiej przyrody. Następnie mogliśmy obejrzeć haftowane serwety z wzorami kociewskimi oraz rzeźby o tematyce religijnej. Twórcy ludowi w rzeźbie uwiecznili sprzęt i czynności, które wykonywali ludzie w dawnych czasach na wsi- czesanie lnu, wyrabianie masła, mielenie ziarna itp. Oglądaliśmy także pięknie haftowane czepce, które nosiły tylko zamężne kobiety.

Po obejrzeniu wystawy udaliśmy się na warsztaty rękodzieła, gdzie wspólnie z naszymi gospodarzami wykonaliśmy kolorowe, wiosenne witraże.

W tym czasie klasa II b uczestniczyła w zabawach i zajęciach integracyjnych w szkole. Dzieci z wypiekami na twarzy rozwiązywały zagadki i brały udział w zabawie „ Ziemia, woda, powietrze”. Podczas tej zabawy dzieci słysząc hasło, np.: woda, musiały podać nazwę zwierzęcia, które żyje w wodzie. Śmiechu było, co niemiara.

W drugiej części naszego spotkania klasa VI a wraz z gospodarzami klasą V d udała się do Szkoły Podstawowej Nr 10. Tam czekał na nas poczęstunek przygotowany przez uczniów i rodziców. Następnie uczestniczyliśmy w zabawach i grach integrujących uczniów z Tczewa i Malborka. Pracując w grupach mieszanych rozwiązywaliśmy rebusy, kalambury i wykonaliśmy wspólnie pracę pt. „ Czym dla mnie jest integracja?”

W tym czasie klasa II b udała się do Fabryki Sztuki na warsztaty i zwiedzanie wystawy.

Spotkanie zakończyło się gorącymi podziękowaniami oraz wręczeniem wiosennego bukietu kwiatów Pani Sławomirze Szarmach gospodarzowi naszego spotkania.

Wyjeżdżając zabraliśmy ze sobą miłe wspomnienia.

Joanna Pichlak