Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Teatr Kamishibai

W środę 24 maja 2023 roku grupa przedszkolna „Słoneczniki” odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną w Malborku. Celem zajęć bibliotecznych było zapoznanie ze zbiorami książek, pracą bibliotekarza oraz formą teatru kamishibai.

Teatr Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki lub opowiadania.

Podczas zajęć przedszkolaki obejrzały teatrzyk, dzięki któremu poznały historię pod tytułem „Wierna miłość Klepetana i Maleny, która nie może latać”. Historia ta przedstawia losy pary bocianów – Klepetana i Maleny – których wiele lat temu połączyła romantyczna miłość. Starszy człowiek o imieniu Stefan zaopiekował się samicą bociana Maleną, gdy okazało się, że jej skrzydło jest trwale uszkodzone i ptak nigdy nie będzie już latał. Miejscem akcji jest maleńkie miasteczko w Chorwacji, a sama historia niesie za sobą piękne przesłanie, że każdy może być szczęśliwy pomimo niepełnosprawności i wielu przeciwności losu. Mimo corocznej rozłąki bocian o imieniu Klepetan od 19 lat wraca do swojej ukochanej, aby spędzać z nią czas do momentu swojego kolejnego wylotu. Dzieci wysłuchały opowiadania w wielkim skupieniu, a sama historia wywarła na nich olbrzymie wrażenie.

W ramach odwiedzin w bibliotece dzieci miały również możliwość obejrzeć półki z książkami, bawiły się w bibliotekarzy, skanując książki do systemu bibliotecznego oraz podziwiały rzeźby z książek, które stworzyła jedna z pań bibliotekarek.

Na zakończenie wszystkie przedszkolaki zgodnie z instrukcją pani bibliotekarki wykonały własne bociany techniką origami. Zabawa kartkami papieru była dla dzieci nie lada wyzwaniem, z którym doskonale sobie poradziły. W efekcie przedszkolaki mogły zabrać wykonane prace na pamiątkę, które z pewnością będą im przypominać piękną historię o parze bocianów.

To były bardzo inspirujące zajęcia, które mamy nadzieję powtórzyć już wkrótce.

Bardzo dziękujemy Paniom pracującym w Bibliotece Pedagogicznej w Malborku za przygotowane zajęcia i życzymy wielu sukcesów zawodowych.