Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Spotkanie z farmaceutą

We wtorek 23 maja 2023 roku w grupie przedszkolnej „Słoneczniki” odbyło się spotkanie z dwiema mamami przedszkolaków, które na co dzień wykonują zawód farmaceuty. Pani Sylwia i Pani Joanna przybliżyły dzieciom zadania wykonywane przez farmaceutę. Do zadań farmaceuty zatrudnionego w aptece należy m.in. realizowanie recept, sprzedaż produktów medycznych i leków gotowych, wytwarzanie lekarstw recepturowych, a także udzielanie porad w zakresie stosowania i działania leków. Dzieci przekonały się, że praca farmaceuty jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Trzeba cechować się dokładnością i spostrzegawczością.

Ponadto, w ramach profilaktyki zagrożeń, panie farmaceutki przeprowadziły z przedszkolakami pogadankę odnośnie bezpieczeństwa w kontakcie z lekami. Dzieci doskonale zrozumiały przesłanie tej pouczającej rozmowy – wszelkie leki powinny być podawane wyłącznie przez osoby dorosłe w przypadku wystąpienia choroby lub urazu, zgodnie ze wskazanym czasem i sposobem dawkowania.

Przedszkolaki zapamiętały, że nie należy samodzielnie decydować o przyjmowaniu leków, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Panie farmaceutki w sposób ciekawy i zajmujący opowiedziały dzieciom o specyfice wykonywanego zawodu – swoim codziennym stroju podczas pracy w aptece, wykonywanych obowiązkach i środkach ostrożności podczas sprzedawania leków.

Przedszkolaki w ramach zabawy miały możliwość własnoręcznie sporządzić receptę oraz brały udział w procedurze tworzenia nawilżającej maści witaminowej – dodawały składniki, mieszały je, obserwowały konsystencję i kolor stworzonej maści. Dzieci z wielkim zaangażowaniem ucierały w moździerzu składniki potrzebne do jej zrobienia.

Dzieci mogły również przymierzyć fartuch farmaceuty, dzięki czemu wczuły się w ogrywaną rolę. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały miły upominek od swoich gości, który sprawił im wiele radości. Dzieci podziękowały mamom swoich rówieśnikom za przeprowadzone zajęcia i zapozowały do pamiątkowego zdjęcia.

Bardzo dziękujemy mamom Bartka oraz Lenki – Paniom: Sylwii Kosek oraz Joannie Jędryckiej – za poświęcony czas i wartościowe zajęcia, które z pewnością zapadną dzieciom w pamięci na długo.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z zorganizowanego spotkania.