W naszej szkole w dniach 10 – 14 października 2022 r. obchodzono Międzynarodowy Tydzień Białej Laski w ramach kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. W tych dniach rozmawiano z uczniami i przedszkolakami o potrzebach i możliwościach osób niewidomych i słabowidzących. Głównym celem zajęć było pokazanie młodym ludziom, jak na co dzień funkcjonuje osoba niewidoma.
10 października zorganizowano dla uczniów klas 4-8 specjalny Escape Room, w którym mogli poczuć się jak osoby niewidome. Każdy uczestnik przed wejściem miał zawiązywane oczy i dostawał specjalne okulary, zostawał też poinformowany, że po „królestwie ciemności” zostanie oprowadzony przez samą „królową ciemności”. Po przekroczeniu granicy „królestwa”, każda osoba stawała się niewidoma. Uczestnik gry musiał zmierzyć się z kilkoma zadaniami np. rozpoznać monety, owoce, nalać sobie szklankę wody, zrobić samodzielnie kanapkę czy znaleźć właściwą przyprawę. Dzieci mogły też skorzystać ze sprzętów przeznaczonych dla osób niewidomych – wagi kuchennej i zegarka. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem przebytego doświadczenia, które zmusiło ich do refleksji na temat sytuacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.
W dniu 11 października w szkolnej auli odbył się apel dla klas 1-3 podczas, którego młodsi uczniowie mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. Gościem była Pani Milena Wiśniewska- nasza nauczycielka muzyki, która opowiedziała o codziennych trudach życia osób niewidomych oraz słabowidzących. Dzieci zapoznały się ze sprzętami codziennego użytku osoby niewidomej oraz mogły korzystać z syntezatora mowy używanego w smartfonach i komputerach. Pani Milena przyniosła gry i nowinki technologiczne, które ułatwiają jej codzienne funkcjonowanie. Uczniowie zapoznali się także z brajlowską maszyną do pisania oraz zadawali przygotowane wcześniej pytania. Wspólnie rozmawiali również o tym, w jaki sposób możemy pomóc osobom niewidomych. To była prawdziwa lekcja empatii i pokory. Apel zwieńczył występ niewidomej absolwentki naszej szkoły Katarzyny Szulik, która zaśpiewała piosenkę pt. „Nauczmy się żyć obok siebie”. Młodsi uczniowie uhonorowali występ licznymi brawami i wspólnie podziękowali zaproszonym gościom.
„Tydzień Białej Laski” zakończył się w dniu 14 października 2022 r. zajęciami z naszymi przedszkolakami. Uczestniczyły w nich grupy 5-latków – „Pszczółki” i „Słoneczniki”, dwie grupy zerówki – „Fiołki” i „Koniczynki” oraz dzieci z oddziału specjalnego „Biedroneczki”. Dzieci wspólnie obejrzały film edukacyjny „Załoga naprzód – bajka o niepełnosprawności”. Gościem dnia była Pani Milena Wiśniewska, która opowiedziała im o codziennym życiu osoby niewidomej. Przedszkolaki zapoznały się z brajlowską maszyną do pisania oraz pismem osób niewidomych. Dla najmłodszych była to niezwykła lekcja empatii i tolerancji.
Projektem koordynuje Pani Anna Jarzynka, wspierają ją Panie: Milena Wiśniewska i Patrycja Pachocka.











































