Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Ucz i baw się!

W ramach projektu „Od marzeń do sukcesu” gościliśmy podróżnika, żeglarza, dziennikarza i eksperta w zakresie nowoczesnych technik uczenia się-Pana Marka Szurawskiego.

Nasz gość pokazał, że uczenie się może sprawić nam radość. Ucząc się w zabawie z umysłem i wyobraźnią, można całkowicie zatopić się w sam proces, zapominając o całym świecie.

Przyjemna nauka pobudza potencjał całego mózgu, a przy tym zwiększa pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, co to znaczy wykorzystać swój mózg w procesie uczenia się. Lewa i prawa półkula muszą ze sobą współpracować. Aby mózg lepiej pracował warto śpiewać, muzykować i żonglować. Pan Marek pokazał nam jak świetnie gra na kościach, dodał, że do tworzenia muzyki niepotrzebne są skomplikowane instrumenty. Polecił nam żonglowanie piłeczkami. Ćwiczenie żonglowania przez 10-15 minut dziennie to najskuteczniejszy sposób, aby mózg pracował lepiej.

Już Grecy wiedzieli, że, o jakości uczenia się i zapamiętywania decyduje wyobraźnia i siła naszych skojarzeń. Mózg woli obrazy od słów; tak został skonstruowany. Nie warto uczyć się na pamięć, trzeba widzieć i kojarzyć, wykorzystywać wyobraźnię. Pracować obrazami i skojarzeniami. Chcielibyśmy znać takie sposoby, aby zapamiętać np. 40 liczb. Mistrz zapamiętywania pokazał nam, że to jest możliwe. Sposoby na zapamiętywanie pokażą nam nauczyciele, którzy ukończyli pod kierunkiem Pana Szurawskiego dwudniowy kurs. Cieszymy się, że gościliśmy człowieka z tak wielką pasją i energią. Nie zapomnimy, ze trzeba mieć marzenia, że należy myśleć optymistycznie i małymi krokami dochodzić do celu. Gromkimi brawami żegnaliśmy człowieka, który na zakończenie życzył nam „radości uczenia się i osiągania wszystkich wymarzonych szczytów!”

[nggallery id=105]