Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

W podróż z Maleszką

13 maja 2014r. zaprosiliśmy malborskie szkoły do udziału w międzyszkolnym konkursie czytelniczym. Zaproponowaliśmy uczniom do przeczytania cztery książki Andrzeja Maleszki z serii Magiczne drzewo. Są to pozycje, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży ze względu na swą fantastykę, pobudzają wyobraźnię czytelnika, bawią i pokazują sposoby współpracy w grupie.

Do konkursu zgłosiło się 5 szkół. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor SP 5 Elżbieta Sumowska, która przywitała uczestników i życzyła im powodzenia. Następnie przedstawiło się jury- Panie: Anna Kussowska – Sekuła z Zespołu Szkół Nr 1 w Malborku oraz  Agnieszka Rusewicz-Burczyk z Zespołu Szkół Nr 3 w Malborku.

Zanim zespoły stanęły w szranki, wysłuchały początkowego fragmentu powieści, który wprowadził ich w atmosferę powieści. Uczestnicy konkursu wykonywali zadania drużynowo.

Pierwsze konkurencje polegały na rozwiązywaniu testu ABC, podczas którego wszystkie drużyny zdecydowały się na pytania za 3 punkty i poradziły sobie znakomicie oraz poprawieniu listu bohatera, w którym zamieszczone zostały nieprawdziwe informacje.

Aby trochę rozruszać zawodników, zaproponowaliśmy im „podrzucanie naleśników” – zadanie polegało na trzykrotnym podrzuceniu cienkiego zeszytu na paletce do tenisa stołowego, tak aby zeszyt obrócił się w powietrzu. Uczniowie z dużym poświęceniem starali się sprostać temu zadaniu.

Kolejne zadania: „Zgadnij, kto to?” i „Skąd pochodzi ta ilustracja?” nie sprawiły uczestnikom kłopotu. Duże poruszenie wywołało ostatnie zadanie – krzyżówka, w której do zdobycia było aż 15 pkt.

Ostatecznie, po podliczeniu punktów przez jury, wyłoniono zwycięzców konkursu – Zespół Szkół Nr 2 w składzie: Klaudia Cieśluk, Wiktoria Krupka i Michał Sajkowski, którego opiekunem była Pani Joanna Okońska. Kolejne miejsca zajęli uczniowie ze: Szkoły Podstawowej Nr 5, Szkoły Podstawowej Nr 8, Szkoły Podstawowej Nr 9 i Szkoły Podstawowej Nr 3. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Spotkanie zakończyliśmy drobnym poczęstunkiem i wspólną fotografią. A spotkała się całkiem spora grupka ludzi, którzy twierdzą z przekonaniem, że WARTO CZYTAĆ!!!!

Konkurs przygotowały Panie: Beata Olińska i Katarzyna Buła.