Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

W Wieży Ciśnień

We wtorek 24 października 2023r. grupa przedszkolna sześciolatków „Słoneczniki” wybrała się na wycieczkę do zabytkowej Wieży Ciśnień w Malborku, znajdującej się przy Placu Słowiańskim. Podczas zajęć prowadzonych przez Pana Wiesława Lewandowskiego – pracownika Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji – przedszkolaki poznały historię zabytkowej budowli oraz obejrzały jej wyjątkowe wnętrze. Pan Wiesław w niezwykle ciekawy i obrazujący sposób opowiedział przedszkolakom historię powstania wieży, a także przybliżył jej wojenne i powojenne losy aż do czasów współczesnych.

Obecnie wewnątrz zabytkowej wieży odbywają się działania aktywizujące i integrujące mieszkańców oraz zwiększające ogólny dostęp do kultury. Wydzielono w niej również pomieszczenia stanowiące miejsca do gier i zabaw w grupach, jak i większą przestrzeń w przeciętym dawnym zbiorniku na wodę, która jest ciekawym miejscem spotkań lokalnej społeczności.

Dzieci z wielkim entuzjazmem wysłuchały wszystkich ciekawostek. Dowiedziały się, że Wieża Ciśnień została zbudowana w Malborku wraz z założeniem wodociągów. Ponadto, przedszkolaki miały możliwość podziwiać panoramę Malborka oraz jego okolic z okien znajdujących się na najwyższym piętrze budowli. Przepiękne widoki wywarły na dzieciach ogromne wrażenie, a sama wycieczka była dla nich okazją do poznania historii kolejnego zabytku w naszym mieście.

Na zakończenie zajęć Pan Wiesław odznaczył dzieci pieczątką „strażnika wieży” oraz podarował przedszkolakom kolorowanki z wizerunkiem oficjalnej maskotki Miasta Malborka – rycerza Marianka.

Z całego serca dziękujemy Panu Wiesławowi Lewandowskiemu za niezwykle sympatyczne spotkanie oraz interesujące zajęcia, które z pewnością zapamiętamy na długo. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wycieczki.