Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Wszędzie biało…

20 stycznia 2022 roku Pani Marta Piątek przeprowadziła zajęcia dydaktyczne w grupie 5-latków. Temat zajęć brzmiał ” Wszędzie biało”. Nauczycielka przywitała się z dziećmi wesołą piosenką pod tytułem ” Pada śnieżek”. Dzieci prostymi gestami ilustrowały piosenkę. Następnie Pani Marta poinformowała uczestników spotkania o temacie zajęć, celu. Zaproponował dzieciom następujące zajęcia i zabawy.

  • Zgdauj zagadula– Zadaniem dzieci było udzielenie odpowiedzi na zadawane przez nauczycielkę zagadki. Wsparciem dla dzieci były rozłożone na dywanie ilustracje. Dzieci bezbłędnie rozszyfrowały zagadki- zając, igloo, mróz, Antarktyda. Drugim etapem zabawy było ułożenie z pierwszych liter wyrazów słowo, które było tematem przewodnim dzisiejszego spotkania. Hasło to brzmiało: „ZIMA”.

Następnie każde dziecko otrzymało śnieżynkę, którą miało przykleić sobie do bluzeczki. Uczestnicy spotkania musieli również przyjrzeć się swojej śnieżynce i odnaleźć ją  w sali.  Okazało się, że były cztery rodzaje śnieżynek- różniły się kształtem, ponieważ dzieci podzieliły się na cztery grupy. Pani Piątek zaproponował dzieciom kolejne zabawy.

  • Zabawy matematyczne w grupach – przeliczanie elementów na obrazku, zaznaczanie za pomocą klamerki odpowiedniej cyfrydzieci nie miały problemu z przeliczeniem elementów na obrazku i rozpoznaniem znaku graficznego poszczególnych cyfr.
  • Kodowanie – zadaniem dzieci było wylosowanie kodu i układanie śnieżynki w odpowiednim miejscu na planszy.
  • Śnieg- niezwykłe zjawisko– nauczycielka razem z dziećmi omówiła właściwości fizycznych śniegu. Uczestnicy spotkania odpowiedzieli na następujące pytania : Jaki jest śnieg?, Jakiego kształtu są płatki śniegu?, Kiedy śnieg się topi?
  • Zabawy sensoryczne– Pani Marta pokazała dzieciom jak zrobić sztuczny śnieg, a następnie zaprosiła wszystkie dzieci do swobodnej zabawy śniegiem z użyciem foremek, barwników.

Na zakończenie spotkania nauczycielka podsumowała wiadomości, które dzieci zdobyły podczas spotkania. Podziękowała dzieciom za udział, zaangażowanie. Oczywiście najbardziej dzieciom podobały się zabawy w śniegu. Na koniec wszyscy stanęli w kółeczku i puścili iskierkę przyjaźni.

Pani Marta pozytywnie wzmacniała przedszkolaki, chwaląc je za wykonanie każdego zadania. Dzieci bardzo dobrze radziły sobie z każdym zadaniem- liczeniem i wykonywaniem ćwiczeń, współdziałały z nauczycielką, wspierały się i dopingowały podczas wykonywania zadań. Różnorodność wykorzystanych pomocy oraz pomysłowość nauczycielki sprawiły, iż zaproponowane przez nią zajęcia były bardzo atrakcyjne dla dzieci. Widać było radość na twarzach dzieci i zadowolenie z siebie kiedy nauczycielka pochwaliła je za dobrze wykonaną pracę.

Motto:

” Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi…”

” Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią”.

Carolyn Hooper