Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Kochamy Babcie i Dziadków!

17 stycznia 2022 r. Pani Natalia Lipińska przeprowadziła zajęcia w grupie przedszkolnej 4-latków pod tytułem – Kochajmy nasze babcie oraz naszych dziadków! Zajęcia miały następujący przebieg:

„Witamy się…”przywitanie dzieci poprzez zabawę. Uczestnicy spotkania poruszali się w dowolnym kierunku i w dowolny sposób w rytm słyszanego utworu. Kiedy muzyka przestała grać dzieci witały się różnymi częściami ciała- palcami, kolanami, łokciami, plecami, itp. Podczas powitania mówiły „Witaj”.

Porozmawiajmy o babci i dziadku– wprowadzeniem do rozmowy był wiersz B. Szelągowskiej  pod tytułem „Dzień Babci i Dziadka”. Po wysłuchaniu wiersza i przeanalizowaniu ilustracji dzieci odpowiedziały na kilka pytań: Jak mają na imię wasze babcie i wasi dziadkowie? Co lubicie robicie ze swoją babcią?  Co lubicie  robicie ze swoim dziadkiem? Dzieci najczęściej odpowiadały:

” z babcią lubię bawić się lalkami”

„pomagam babci w gotowaniu”

„piekę z babcią ciasteczka”

” z babcią lubię robić kopytka”

” z dziadkiem buduję domki dla ptaków”

” z dziadkiem bawię się w chowanego”

” z dziadkiem lubię bawić się samochodami”

” z babcią lubię szyć”

„z babcią i dziadkiem jeżdżę na rowerze”

„Babciu, droga babciu” ( sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło) – dzieci wspólnie śpiewały  piosenkę i prostymi gestami ilustrowały treść utworu.

„Czy, to babci, czy dziadka?” – zabawa dydaktyczna– podczas tego zadania dzieci rozwijały umiejętność klasyfikowania przedmiotów i dzielenia wyrazów na sylaby. Zadaniem dzieci było wybranie jednej spośród kart rozłożonych na dywanie. Następnie dzieci rozpoznawały przedmiot, który znajdował się na ilustracji i dzieliły wyraz na sylaby. Ostatnim etapem tego zadania było włożenie karty do skrzynki z wizerunkiem babci lub dziadka. Wszystkie dzieci bezbłędnie rozpoznały rzeczy znajdujące się na ilustracji, podzieliły wyrazy na sylaby oraz określiły, czy ten przedmiot pasuje do babci, czy dziadka.

„Ile babeczek jest na talerzyku?”- zabawa matematyczna – podczas tego zadania dzieci rozwijały umiejętność przeliczania w zakresie 5. Dzieci otrzymały od nauczycielki woreczki z nakrętkami od butelek w kolorze niebieskim i zielonym.  Zadaniem uczestników spotkania  było ułożenie przed sobą takiej liczby nakrętek, by była równa liczbie babeczek położonych przez nauczycielkę w obręczy niebieskiej lub zielonej. Następnie dzieci musiały jeszcze powiedzieć, w której obręczy jest więcej, a w której mniej babeczek.

„Bukiet tulipanów dla babci i dziadka”- praca plastyczna – dzieci wykonały pracę plastyczną według instrukcji Pani Natalii. Dzieci wykorzystując plastikowe widelce, farby plakatowe, klej, wycięte z papieru wazoniki i łodygi, kawałki bibuły i drobne ozdoby wykonały przepiękne bukiety dla swoich dziadków.

Kończąc zajęcia Pani Natalia podsumowała wiadomości i podziękowała wszystkim przedszkolakom za udział. W czasie trwania spotkania  nauczycielka stworzyła  atmosferę, która sprawiła, iż dzieci czuły się  bezpiecznie, odczuwały  radość i zadowolenie. Dzieci kształtowały u siebie umiejętność  czekania na swoją kolej, co pozwoliło im na odbieranie wrażeń płynących z przebywania z innymi, obserwowania ich w takiej samej sytuacji. Pani Lipińska motywowała dzieci do podejmowania nowych wyzwań, uczenia się poprzez doświadczanie. Pozytywnie wzmacniała dzieci, chwaląc je za wykonanie każdego zadania. Dzieci były radosne, a uśmiech na ich twarzach świadczył o tym, iż miło spędziły czas.
Motto:

„ Jeżeli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie,

musicie dostrzec, że najważniejsza jest… radość pokonanej trudności,

osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy.

Radość tryumfu i szczęście samodzielności ”.

Janusz Korczak

” Dzieci uczą się tego, czego doświadczają:

Jeżeli dziecko jest akceptowane i chwalone- uczy się doceniać innych.

Jeżeli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa- uczy się ufności.

Jeżeli dziecko jest wspierane i motywowane do działania- odnosi sukces na miarę swoich możliwości.”