Wycieczka do Muzeum Marynarki Wojennej

W dniu 19 marca dziewczyny z Koła Edukacji Morskiej: Kamila Bągorska, Oliwia Głąb, Gosia Rogowska, Wiktoria Nadolna i Maja Buła razem z Panią Agatą Rojek miały okazję pojechać do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczennice uczestniczyły w zajęciach, gdzie wykładowcy opowiedzieli  o sytuacji polskiej floty w czasie II Wojny Światowej. Poszerzyły swoją wiedzę historyczną o pięciu głównych okrętach podwodnych: „Ryś”, „Wilk”, „Żbik”, „Sęp” i „Orzeł”. Stałą bazę dla nich stanowił port w Gdyni. Poznały również nazwiska dowódców Orła i działania konspiracyjne, które polscy żołnierze prowadzili. Dowódcą tego okrętu był Jan Grudziński, ale ważnymi postaciami byli również: Andrzej Piasecki i Marian Morski. Jednym z wydarzeń była tzw. ławica strachu, na której to Orzeł zatopił na Morzu Północnym transportowiec „Rio de Janeiro”, przewożący niemieckie wojska. Niestety po jakimś czasie z niewyjaśnionych przyczyn naszego Orła wraz z całą załogą uznano za zaginiętego w połowie 1940 roku. Oprócz lekcji historii uczennice zwiedziły samo muzeum, które w swoim zasobie posiada wiele ekspozycji: broni, uzbrojenia oraz autentyczne elementy armat, min, miotaczy bomb i torped. Zachował się również strzęp bandery z fragmentem orła, uratowany z zatopionego ORP „Gryf”, oraz oryginalne koło ratunkowe. Ciekawym elementem wyjazdu była możliwość przeniesienia się na wojenny okręt podwodny i strzelania z niego, za pomocą multimedialnej strzelnicy. Po ciekawym zwiedzaniu ekspozycji uczestnicy udali  się nad port, gdzie oglądali i zwiedzali m.in. ORP „Błyskawicę”.