Zajęcia wspierające rozwój

26 marca Pani Monika Kacperska przeprowadziła zajęcia wspierające rozwój dla ucznia z grupy „Motylki”  pod tytułem Usprawnianie funkcji motorycznych. Ćwiczenia manualne”. Celami zajęć były m.in.: stymulacja  motoryki małej i dużej; wzmacnianie poczucia własnej wartości i posiadanych umiejętności; usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Wszystkie zaproponowane przez Panią Monikę zabawy oraz ćwiczenia były dostosowane do potrzeb i możliwości ucznia. Miały bardzo ciekawą formę oraz  swoją osnowę w postaci historyjki, którą opowiadała nauczycielka. Uczeń z zaciekawieniem i radością podejmował nowe wyzwania, a nawet modyfikował niektóre ćwiczenia zapraszając do zabawy Panią Monikę. Dużym zainteresowaniem ze strony ucznia cieszyły się także pomoce dydaktyczne, które  wykorzystywała nauczycielka, a które uatrakcyjniły zajęcia.

Pani Monika przygotowała dla chłopca następujące zabawy:

  1. „Ręka-noga”- nauczycielka przygotowała w klasie tor przeszkód składający się z konturów stopy i dłoni. Uczeń musi pokonać tor przeszkód zwracając uwagę na to, czy teraz ma ułożyć stopę prawą i stopę lewą, czy może lewa stopę i prawa dłoń.
  2. „Łapka”- zadaniem ucznia było złapanie w specjalnie przygotowaną siatkę tylko te piłeczki, na których były napisane litery tworzące jego imię.
  3. „Silikonowa łapka i kolorowe słomki”- chłopiec nałożył na rękę silikonową łapkę oraz otrzymał różnokolorowe słomki. Jego zadaniem było ułożenie  słomek w czterech grupach- kolorami. Drugim etapem tego zadania było umieszczenie słomek w kubkach o odpowiednim kolorze.
  4. „Wędka w rękę”- zabawa polegała na tym, iż uczeń w misce zmieszał  materiały sypkim (kaszę, ryż, makaron) oraz plastikowe rybki. Za pomocą małej wędki musiał wyłowić wszystkie rybki w jak najkrótszym czasie.
  5. „Magiczne kamyki”– zadaniem ucznia było podzielenie i umieszczenie w różnych pojemnikach, wymieszanych szklanych kamyków i kulek. Utrudnieniem było to, że na dłoni, którą wyławiał szklane przedmioty była silikonowa łapka.
  6. ” Czary mary”- zadaniem ucznia było przygotowanie masy, która składała się z mąki ziemniaczanej i wody. Następnie chłopiec dodał kisiel owocowy – masa zmieniła kolor i pysznie pachniała. Chłopiec ugniatał masę, tworzył z niej kulki, itp. Kolejnym etapem tego zadania było wyławianie z masy zatopionych elementów.

Każda zabawa była omówiona, wątpliwości rozwiane, a po przeprowadzeniu  podsumowana. Uczeń podczas zajęć otrzymywał wskazówki oraz na bieżąco informacje zwrotną. Pani Monika motywowała ucznia do podejmowania nowych wyzwań i do nauki poprzez doświadczanie. Różnorodność wykorzystanych przez nauczycielkę pomocy dydaktycznych sprawiła, iż zajęcia były bardzo atrakcyjne dla ucznia i dały mu możliwość kreatywnego podejścia do każdego zadania. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i sprawiły chłopcu bardzo dużo radości. Postawione cele zostały osiągnięte.