Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Z Fabryką po wiedzę!

W sobotę (26.10) 28 osobowa grupa uczestniczyła w niecodziennej, pełnej atrakcji wyprawie. Udaliśmy się do Faktorii Handlowej (Pruszcz Gdański), gdzie wzięliśmy udział w zajęciach dotyczących szlaku bursztynowego, zwiedzaliśmy interaktywne wystawy znalezisk okresu tzw. kultury wielbarskiej (tak, tak, pierwsze odkrycia pochodzą właśnie z terenów obecnej dzielnicy Malborka!).

Dowiedzieliśmy się dużo o tym jak żyli Goci; zwiedzaliśmy rekonstrukcje chat. Wszyscy mieliśmy również okazje spróbować, czy mamy dość siły, aby unieść tarczę, z jaką na tereny obecnego Pruszcza Gdańskiego przybywali Rzymianie. Spróbowaliśmy swoich sił również, jako garncarze, lepiąc z gliny nie tylko naczynia. Wizytę w Faktorii zakończyło ognisko, ponieważ musieliśmy nabrać sił i energii na kolejne atrakcje. Udaliśmy się do Centrum Hewelianum (Gdańsk). Interaktywna wystawa dotycząca energii i nieba pozwoliła każdemu na doświadczenia związane z falą dźwiękową, zamianę jednej energii w drugą. Mogliśmy również sprawdzić, jak dużo energii zużywa człowiek podczas codziennych czynności. Jednym z najbardziej obleganych stanowisk był model samochodu, w którym każdy mógł wybrać dowolny tryb jazdy (np. noc, mgła, śnieżyca itd.) i spróbować swoich sił, jako kierowca. W pracowni nieba zapoznawaliśmy się z budową Układu Słonecznego, oglądaliśmy różne przyrządy służące obserwacji nieba, a w podziemiach mogliśmy spotkać samego Pana Jana Heweliusza. A na koniec naszej wycieczki… przyciągnął nas magnes. Uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych, podczas których doświadczalnie mogliśmy sprawdzić siłę przyciągania różnych rodzajów magnesów; zapoznaliśmy się ze zjawiskiem pola magnetycznego. Siła przyciągania niektórych magnesów jest tak duża, że niestety nie udało się nam ich rozdzielić, (chociaż Klaudia była bardzo blisko!)

Późnym popołudniem pełni wrażeń wróciliśmy do Malborka. Zapraszamy na kolejne spotkanie w „Fabryce Wiedzy” na początku listopada. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za doskonałą atmosferę.

Organizatorzy: Małgorzata Kuszowska, Beata Sawaniewska, Karolina Kurapiewicz