Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Piknik naukowo-żeglarski

Dzisiaj – 22.10.13 – w ramach projektu „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”, odbył się w murach naszej szkoły piknik naukowo-żeglarski. Organizatorem eventu była Fundacja Navigare Mateusza Kusznierewicza, realizatorem firma Out Of Home.

Gwiazdą spotkania był sam Mateusz Kusznierewicz nasz sławny żeglarz. Szkołę odwiedzili także Burmistrzowie Miasta, Panowie – Andrzej Rychłowski i Jerzy Skonieczny. Dyrektor szkoły i Burmistrz Miasta przywitali zaproszonych gości i zgromadzonych uczniów oraz nauczycieli okolicznych szkół. Mateusz Kusznierewicz opowiadał dzieciom o swojej karierze sportowej związanej z żeglarstwem regatowym. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że swoją przygodę z żeglarstwem żeglarz rozpoczął w wieku 9 lat w Yacht Klubie Polski w Warszawie. Swój talent po raz pierwszy pokazał w 1990 roku, kiedy z Mistrzostw Świata Juniorów wrócił ze złotym medalem. Reprezentował Polskę na pięciu Igrzyskach Olimpijskich. Zdobył pierwszy w historii żeglarstwa medal olimpijski. Do największych jego sukcesów można zaliczyć zdobycie złotego i brązowego medalu olimpijskiego, trzy tytuły Mistrza Świata, cztery Mistrza Europy. Pod koniec 2004 roku nasz gość został uhonorowany tytułem „Żeglarza wszechczasów.” Mateusz Kusznierewicz z wielką pasją opowiadał o swoim hobby. Podkreślał, że każdy z nas powinien rozwijać swoje zainteresowania. Ważna jest też wiara we własne możliwości, odpowiedzialność, samodyscyplina i gotowość na sukces. Zgromadzona widownia zadawała Mateuszowi Kusznierewiczowi wiele pytań, a gość na każde z nich wyśmienicie odpowiadał. W imieniu uczniów Agata Jasińska podziękowała żeglarzowi bukietem kwiatów, a dzieciaki z oddziału Ob podarowały przepiękny, własnoręcznie wykonany, album z żaglówkami.

Następnie przedstawiciel firmy Out Of Home – Paweł Żukowski zachęcił wszystkich do udziału w programie „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” i zaprosił do show marynistycznego. Mistrz ceremonii Tadeusz Grzelczak krótko opowiedział o szantach, zainicjował zabawę w „żeglarze a – hoj” oraz zabawę z piosenką żeglarską. Potem ratownik Sylwester Dyjak zademonstrował scenki rodzajowe i sytuacje, w których trzeba reagować. Zaprosił na scenę ochotników do ćwiczeń z pierwszej pomocy. Show na jachcie regatowym odegrał Krzysztof Boss poprzez pokaz otaklowania, korzystania z pasów balastowych, zabawy z dziećmi. Dotychczasowy sezon żeglarski podsumował Krystian Budzisz. Przedstawił wszystkim dwie drużyny z naszej szkoły, które zostały laureatami projektu i uczestniczyły w wakacje w obozie żeglarskim. Mali żeglarze prowadzeni przez cały rok szkolny przez Panią Bożenę Likierską i Karolinę Kurapiewicz byli bardzo dumni. W tym roku szkolnym Pani Likierska – pasjonatka żeglarstwa – zaprosiła do udziału w projekcie kolejne trzy grupy.

Dziękujemy organizatorom za pełen wrażeń piknik naukowo-żeglarski, uczniom i nauczycielom za aktywny w nim udział. Mamy nadzieję, że spotkanie wszyscy zapamiętają i chętnie w przyszłości pożeglują na morza i oceany snuć morskie opowieści…

Fotorelacja – Pani Bożena Likierska.