Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Z językiem angielskim dookoła świata

Podczas cotygodniowych zajęć „Z językiem angielskim dookoła świata” w grupie przedszkolnej Fiołki przedszkolaki poznają kulturę, tradycje i słownictwo związane z danym krajem, w którym językiem oficjalnym jest język angielski. W  październiku i listopadzie przedszkolaki poznały kulturę Anglii, a w kolejnych miesiącach przyszła pora na pozostałe kraje wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa czyli Szkocję, Walię oraz Irlandię Północną.

 W listopadzie podczas podróży do Szkocji dzieci zapoznały się z symbolami tego kraju takimi jak unicorn (jednorożec), kilt (spódniczka szkocka), tartan (wzór kratki szkockiej), Loch Ness Monster Nessie (potwór Nessie), pipe (duda) oraz kwiat oset – thistle z bardzo trudną dla dzieci wymową. Uczniowie mieli okazję posłuchać dźwięku dudy oraz potańczyć Scottish Dance, następnie wykonali swoje potwory Nessie w niebieskich jeziorach Loch Ness.

W grudniu nie mogło zabraknąć zajęć świątecznych w angielskim klimacie. Przedszkolaki napisały listy do św. Mikołaja wskazując czy byli naughty– niegrzeczni czy nice– grzeczni i poprosili o wymarzone presents. Następnie dzieci poznały słówka związane ze świętami podczas różnych zabaw ruchowych, nauczyły się piosenki Hello Snowman oraz dowiedziały się kiedy angielskie dzieci dostają prezenty- dopiero 25 grudnia- po śniadaniu. Poznały również typowe życzenia w j. angielskim czyli Merry Christmas and a Happy New Year.

W styczniu  przedszkolaki poznawały Walię- mały kraj na zachodzie Wielkiej Brytanii. W Walii znajduje się ogromna liczba zamków- castles oraz owiec- sheep, a symbolem kraju jest żonkil- daffodill oraz por- leek. Uczniowie rzucali kostką, grali w butelkę, układali puzzle z symbolami Walii, posłuchali dźwięku walijskiej harfy oraz wykonali swoje piękne żonkile.

W lutym dzieci poznawały Irlandię- uświadomiły sobie, że na jednej wyspie są dwie Irlandie- mniejsza Irlandia Północna, w której rządzi Queen Elizabeth oraz Republika Irlandii. Podczas zajęć skupiliśmy się na Republice Irlandii i jej tradycjach. Dzieci poznały skrzata Leprechaun oraz posłuchały legend o psikusach jakie robi Irlandczykom. Przedszkolaki zatańczyły i zaśpiewały piosenkę o skrzacie Leprechaun oraz poznały słownictwo związane z Irlandią- pot of gold, rainbow, green hat, shamrock, które utrwalały w wielu grach zgodnie z metodą nauka przez zabawę.

Następnie, po feriach odbyły się zajęcia na temat Malty. Nauczycielka w wakacje uczestniczyła w kursie metodycznym na Malcie w ramach projektu Erasmus+ i podzieliła się z uczniami tradycjami i obyczajami tego małego kraju, w którym językiem urzędowym jest język angielski. Dzieci poznały wymowę słowa Malta, a także zobaczyły flagę Malty, która jest podobna do flagi Polski. Poznały słownictwo takie jak rabbit– przysmak Maltańczyków, church, cross, phone box oraz boat czyli typowe aspekty codziennego życia na Malcie.

 

           Małgorzata Szumska