Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

W świecie gestów i symboli

W piątek 11.03 2022 uczniowie klasy 3a omawiali – wraz z Paniami: Moniką i Anią – temat w „Świecie gestów i symboli” Podczas lekcji nauczycielki  starały się uświadomić i zwrócić uwagę uczniów na kilka zagadnień związanych z funkcjonowaniem osób niewidomych. Uczniowie zadawali sobie pytania:

Jak osoby niewidome poruszają się?, Jak osoby niewidome czytają i piszą?, Czy można powiedzieć do osób niewidomych do zobaczenia?, Czy schody dla osoby niewidomej to problem?….

Pytania miały na celu zwiększenie świadomości i wiedzy o życiu i codziennym funkcjonowaniu osób niewidomych.  Uczniowie przygotowywali się  do udzielania pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważyli różne problemy, z którymi na co dzień borykają się osoby niedowidzące i niewidome, obejrzały film instruktażowy pt. „N –  jak niewidomy jak pomóc osobom z dysfunkcją wzroku”. Dzieci poznały osoby, które na co dzień muszą pokonać różne trudności pomimo problemów wzrokowych.

Podczas zajęć uczniowie mogli nauczyć się używać przyborów szkolnych dla uczniów niewidomych. Uważamy że dużym sukcesem była nauka pisania na maszynie brajlowskiej. Uczniowie na koniec byli bardzo dumni z siebie, gdyż jest to trudna nauka.