Zajęcia o Unii Europejskiej

Dzieci z grupy „Stokrotki” brały udział w dwóch spotkaniach, podczas których gościliśmy  Panią Iwonę Krauze, nauczycielkę z ZSP nr 3 w Malborku  wraz z jej podopiecznymi –  Julką, Amelią, Wiktorią, Kubą i Patrycją. Podczas zajęć poznawaliśmy kraje Unii Europejskiej oraz najważniejsze idee i zasady  tej wspólnoty państw.

Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek 16 maja 2022r., podczas którego poznaliśmy legendę związaną z nazwą kontynentu – Europa oraz wyjaśnienie pojęcia „unia”. „Stokrotki” poznawały nazwy wszystkich państw Unii Europejskiej ( jest ich 27), kolorowały ich flagi, odnajdowały państwa na mapie. Wysłuchały hymnu Unii – „Ody do radości”, której kompozytorem jest Ludwig van Beethoven . Dzieci  wspólnie wykonywały flagę, naklejając gwiazdki ułożone w okręgu na niebieskim tle. Na zakończenie poznały maskotkę Unii – Syriusza, który w każdym kraju ma trochę inny wygląd – z  charakterystycznym dla danego kraju akcentem. Spotkanie zakończyło się zabawą w wesoły  pociąg, którym podróżowaliśmy w wyobraźni po różnych krajach Europy.

Podczas drugiego spotkania, które odbyło się w następny poniedziałek 23 maja, poznawaliśmy najpiękniejsze zabytki kilku wybranych krajów Unii Europejskiej. Pani Iwona zaproponowała dzieciom grę w zespołach. Zadaniem dzieci było odkrywanie obrazków z charakterystycznymi  zabytkami  i dobieranie w pary takich samych obiektów. Następne zagadki dotyczyły znanych bajek i baśni autorów europejskich. Dzieci świetnie rozpoznawały na obrazkach bohaterów bajek. Odwołując się do ich treści, Pani Iwona ukazała powiązania mądrości baśniowych z najważniejszymi ideami Unii Europejskiej – np. wzajemna pomoc, pokonywanie trudności, sprawiedliwość, równe szanse dla wszystkich, szacunek dla odmienności itp. Dużo radości dało dzieciom wspólne tworzenie własnej bajki – każdy mógł coś  dopowiedzieć. Bajka była bardzo oryginalna – ale posiadała pomyślne zakończenie  – tak jak to zwykle  w  bajkach bywa. Wspaniałą zabawą było też odgrywanie przez dzieci  krótkiej, zaimprowizowanej scenki do utworu „Rzepka” Julina  Tuwima. Na zakończenie dzieci wykonywały własną ilustrację poprzez odrysowanie swojej dłoni i umieszczaniu w niej bajkowych motywów.

Zajęcia prowadzone przez Panią Iwonę oraz jej asystentów – uczniów ZSP nr 3 w Malborku były bardzo twórcze i dały dzieciom wiele radości, a przede wszystkim pogłębiły ich wiedzę o Europie. Jesteśmy Europejczykami i chcemy poznawać inne kraje.   Mamy ze sobą wiele wspólnego, pomimo, że  się różnimy – i to jest wspaniałe!

Bardzo dziękujemy za piękne lekcje.