Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Życzenia gorące, z serca płynące…

11 października klasa 3a przygotowała uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przywitali wszystkich „Piosenką dla nauczyciela” oraz recytacją wierszy. Wesołym punktem programu był skecz „Przez dziurkę od klucza”. Ta część bardzo podobała się nauczycielom i wywołała na ich twarzach radosne uśmiechy. Uczniowie podziękowali nauczycielom za świat wartości jaki im przybliżają, podziękowali za  miłość, przyjaźń, odpowiedzialność, szacunek. Podczas tego spotkania, skupili się na bardzo ważnej wartości: SZACUNKU, szacunku dla nauczycieli i pracowników szkoły, szacunku dla drugiego człowieka i szacunku wobec siebie.

Szacunek to cecha, która pozwala zjednać sobie wielu ludzi. Ma nieoceniony wpływ na nasze relacje. Pomaga w nawiązywaniu znajomości, jak również trwałych  przyjaźni. Pomaga żyć z innymi bez konfliktów, a jednocześnie akceptować ich odmienność. Kiedy traktujemy ludzi z szacunkiem, dajemy im odczuć, że ich bezpieczeństwo, szczęście, a także marzenia, pragnienia i potrzeby są dla nas ważne. Uczniowie przedstawili 7 podstawowych reguł dotyczących szacunku:

  1. Szanuj indywidualną wartość i godność innych
  2. Traktuj innych uprzejmie i grzecznie
  3. Szanuj słuszne społecznie standardy i zwyczaje
  4. Żyj zgodnie ze złotą regułą

Traktują innych tak, jak sami chcieliby być traktowani.

  1. Akceptuj różnice, oceniaj charakter i zdolności
  2. Szanuj autonomię innych
  3. Unikaj przemocy i gróźb

Na koniec uroczystego apelu uczniowie zaśpiewali „Szkolne życzenia” oraz zaśpiewali i zagrali na cymbałkach STO LAT. Apel zakończyli układem tanecznym do muzyki „ON TOP OF THE WORLD”. Uczniów przygotowały Panie: Agnieszka Nowicka, Jola Okrucińska, Edyta Włodarczyk.

„Kochani Nauczyciele,

 dziękujemy Wam  za cierpliwość

I ślemy życzenia gorące, bo z serca płynące.

Bądźcie i rządźcie nami sprawiedliwie,

Byśmy musieli się uczyć uczciwie.

Znoście cierpliwie nasze grymasy,

Kciuki trzymajcie za wszystkie klasy!”