1b w krużgankach Malborskiego Zamku

02 października uczniowie klasy 1b wyruszyli na spotkanie z zakonnikiem, który powitał ich w bramie głównej zamku. Pierwsze zadanie dla uczniów okazało się bardzo łatwe i bez problemu policzyli 13 bram na swej zamkowej trasie. Z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu zakonnika, jego codziennych obowiązkach i regule zakonnej. W Pałacu Wielkich Mistrzów uczniowie wysłuchali legendy o armatniej kuli, która utkwiła w ścianie kominkowej. Chybiony strzał w kolumnę uratował wówczas życie Wielkiemu Mistrzowi. Opowieści o Wielkim Mistrzu były zilustrowane polichromiami. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali te piękne ścienne obrazy. Wielki Mistrz był wzorcem dla zgromadzenia. Wybierany ze swego grona musiał charakteryzować się mądrością, męstwem i darem przewidywania. Rycerze składali śluby zakonne w kościele, a spotkania zakonne, którym przewodził Wielki Mistrz odbywały się w Sali Kapitulnej. Każdy rycerz miał tamże swoje miejsce. Siadając na ich miejscach uczniowie przez chwilę poczuli atmosferę tamtych czasów. Będąc w zamkowej kuchni  widzieliśmy składniki potraw: mięsa, ryby, zioła i warzywa, które były codziennym pożywieniem zakonników. Widzieliśmy też podziemną średniowieczną „lodówkę”. O dziwo tak znana nam kapusta musiała być wtedy sprowadzana z Włoch. Później okazało się, że nie potrzebuje zbyt dobrych ziem do wzrostu i zaczęła być szeroko uprawiana na terenach państwa zakonnego. A o tym jak cenna była w Gdańsku, wspominać już nie będziemy. Piękno naszego północnego złota czyli bursztynu mogliśmy zobaczyć w przyziemiach skrzydła wschodniego Zamku Średniego. Opowieść o powstawaniu bursztynu zaskoczyła niektórych uczniów. Nie mogli uwierzyć, że piękne bursztynowe bryły powstały z żywicy 40 milionów lat temu. Ostatnim etapem naszej wizyty było wejście do kościoła będącego najważniejszym pomieszczeniem Zamku. Tam też ujrzeliśmy relikwiarz w którym były ukryte fragmenty jerozolimskiego krzyża. Żegnając się przy Złotej Bramie z zakonnikiem Arkadiuszem Dzikowskim , uczniowie opowiedzieli o swoich zamkowych przeżyciach oraz o najważniejszej historii, która najbardziej zapadła w ich pamięci. Nie możemy się doczekać kolejnego spotkania. Wszak malborski Zamek to nasze dziedzictwo kulturowe.