30 kanapek na 30 lecie szkoły

We wtorek, 7 czerwca w naszej szkole odbyła się kolejna realizacja jubileuszowego wyzwania. Tym razem na „tapecie” było wyzwanie nr 17 i 18 – „Wiem , że zdrowo jem!” Ten pomysł połączyliśmy z promocją zdrowia, a ponieważ w kalendarzu dni nietypowych: 7-ego czerwca przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego, a nasza placówka ma certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, nie mogło zabraknąć więc  w obchodach 30-lecia szkoły takiego wyzwania!

W dniu Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywnościowego chodzi o to, aby zwrócić uwagę na to, co jemy i na to co kupujemy do jedzenia. My zrobiliśmy to przygotowując 30 zdrowych kanapek na 30 lecie szkoły! Zadaniem każdej  klasy (w klasach starszych trójka przedstawicieli) było skomponowanie jednej śniadaniówki (kanapki) zgodnej  z aktualnymi  zaleceniami Piramidy Zdrowego Stylu Życia i Zdrowego Żywienia. Jednak najpierw należało znać te zalecenia, więc uczniowie obejrzeli spot promocyjny Instytutu Żywienia i prezentację Antoniny Rotter z 8d. Następnie trójki klasowe zabrały się za realizację wyzwania, czyli pomysły na zdrowe kanapki. Wersji , koncepcji i kształtów i produktów było wiele, choć królowały zdecydowanie warzywa, a zapach aromatycznego szczypiorku roznosił się po całej auli. Niektóre klasy, jak na przykład 5a sięgnęły po inspiracje do kuchni hiszpańskiej i wykonały olbrzymią montaditos, niektóre klasy młodsze poszły o krok dalej, bo oprócz kanapek zrobiły również koktajle i galaretki. Wszystkie kanapki okazały się zdrowe i pyszne, co sprawdziło organoleptycznie Grono Pedagogiczne.

Na koniec, jak to w szkole,  sprawdziliśmy zdobyte wiadomości w quizie wiedzy, który przygotowała Blanka Pomykała, nt. zasad zdrowego odżywiania. Miejsca na podium zajęli:

1 miejsce – klasa 8d

2 miejsce – klasa 7b

3 miejsce – klasa 6a

Wyzwanie prowadziła Pani Beata Sawaniewska, ale nieocenioną pomocą okazała się uczennica klasy 8e – Natalia Sarnowska, która biegając z kanapkami pomiędzy aulą (gdzie wyzwanie realizowali uczniowie grupy wiekowej 4-8), klasami młodszymi i pokojem nauczycielskim, wyrobiła niemal  trzykrotny dzienny limit aktywności fizycznej – czyli 2700 kroków! Podziękowania należą się również uczniowi klasy 8d – Mateuszowi Strzeszyńskiemu, który obsługiwał nagłośnienie i sprzęt multimedialny.