Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

7b i 7e poznają Polskę

W czasie wycieczki do Torunia realizowanej w ramach projektu „ Poznaj Polskę”  w dniu 25.11.2021 roku, uczniowie klas 7b i 7e odwiedzili ważne edukacyjnie miejsca. Swoją podróż rozpoczęli wcześnie rano i pierwszą toruńską atrakcją było Centrum Popularyzacji Kosmosu- Planetarium Toruń.  W czasie seansu przeznaczonego dla młodzieży pt. „Makrokosmos” uczniowie przenieśli się w niesamowity świat kosmosu. Podczas tej kosmicznej podróży zdobyli nową wiedzę dotyczącą Wszechświata. Na filmie, Ziemia ukazana była jako drobina zawieszona w wielowymiarowej przestrzeni. „Makrokosmos” to również przybliżenie sylwetki Mikołaja Kopernika, dzięki któremu zrozumiano, że nasz świat jest tylko jedną z planet, a granice kosmosu sięgają dalej niż się wydaje. Następnie uczniowie zwiedzili interaktywną wystawę Geodium- mieli możliwość poznać procesy zachodzące we wszechświecie. Uczniowie zobaczyli model kuli ziemskiej o średnicy 2.15m, a dzięki oświetleniu mogli zrozumieć dlaczego są cztery pory roku, a po dniu następuje noc. W sali znajdowały się różnorodne urządzenia i stanowiska takie jak pole magnetyczne, atmosfera Ziemi, płyty litosferyczne oraz cyklon, które uczniowie uruchamiali za pomocą przycisków.

Następnie przyszła pora na kolejną toruńską atrakcję – Muzeum Toruńskiego Piernika. Uczniowie dowiedzieli się o sposobach wyrabiania tradycyjnego ciasta, wypieku pierników oraz zwiedzili trzypiętrowe muzeum. W czasie zwiedzania wysłuchali czterech legend związanych z tym tradycyjnym toruńskim specjałem. Udział w warsztatach wyrabiania pierników pozwolił uczestnikom poznać tę sztukę kulinarną. Każdy uczeń stworzył swojego piernika i mógł go zabrać do domu na pamiątkę.

Po obiedzie uczniowie poznali najciekawsze zabytki Torunia. Wraz z przewodnikiem zwiedzili Stare Miasto, poznali historię toruńskich zabytków m.in. Krzywa Wieża, Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika oraz usłyszeli ciekawe legendy związane z miastem oraz słynnym astronomem, Mikołajem Kopernikiem. Na zakończenie wycieczki uczniowie sprawdzili swoją wiedzę podczas gry miejskiej. Pracując w grupach pod opieką opiekunów rozwiązywali zadania związane z odwiedzanym miastem. Dla najlepszej drużyny były piernikowe niespodzianki.

Do Malborka uczniowie wrócili wieczorem pełni wrażeń i z przekonaniem, że Toruń to jedno z piękniejszych miast w Polsce, do którego z chęcią wrócą w przyszłości.