Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Czym jest dla nas Ojczyzna?

Jesteśmy Polakami – tak mówią o sobie przedszkolaki, i dobrze już znają znaczenie tych słów. Chcą uczyć się o naszym pięknym kraju, poznawać jego historię i czcić  symbole narodowe. Najstarsze przedszkolaki – nasze grupy „Niezapominajki i „Stokrotki” miały okazję do uczestniczenia w zajęciach o tematyce patriotycznej,  prowadzonych przez nauczycielkę ZSP nr 3 w Malborku- Panią Iwonę Krauze, której towarzyszyły uczennice z koła zainteresowań historycznych – Karolina, Wiktoria i Wiktoria.

Teksty piosenek, słowa poezji  wyrażały uczucia dumy , radości  i przywiązania do naszego kraju.  Dzieci wspólnie układały  obrazki flag i godła – omawiały ich wygląd. Śpiewały Hymn Państwowy z należytą postawą. Pani Iwona w ciekawy sposób  zaprezentowała dzieciom trudną historię naszego kraju – kiedy Polska utraciła niepodległość. Dzieci w trakcie opowieści zabierały stopniowo z dawnej mapy wydzielone fragmenty – i okazało się, że Polska zniknęła. Nie było jej bardzo długo – bo aż 123 lata, a kiedy z powrotem powróciła – radość Polaków była ogromna.  Dzieci świetnie wyjaśniały pojęcie niepodległości – z którym związane jest najpiękniejsze listopadowe święto naszej Ojczyzny. Z wielką radością   recytowały wiersz „Kto ty jesteś? Polak mały!” oraz przeszły marszowym krokiem przy melodii pieśni patriotycznej z czasów odrodzenia naszego kraju „Pierwsza Brygada”.

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały  biało – czerwone rozetki, którymi można przystroić się w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

Dzieci i opiekunki grup dziękują za wspaniałe zajęcia – było nam niezwykle miło gościć Panią Iwonę z jej podopiecznymi. Wspomnienia i przekaz wartości patriotycznych z pewnością  pozostaną na długo w pamięci dzieci.

Barbara Wojtasik