Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Dobra energia dla Ziemi!

7 maja, z małym opóźnieniem uczniowie klas 4, 5, i 6-tych świętowali Dzień Ziemi w naszej szkole. Apel przygotowali członkowie samorządu uczniowskiego i pani Beata Sawaniewska.

Tegoroczny Dzień Ziemi był obchodzony na świecie pod hasłem „Dobra energia dla Ziemi”, w związku z tym, że rok 2012 został ustanowiony „Rokiem Zrównoważonego Dostępu do Energii i Rokiem Zrównoważonego Wykorzystywania Energii”. Tak, czy inaczej jest to święto dla ludzi, którym ochrona środowiska jest bliska, a uczniom naszej szkoły jest, zwłaszcza, jeśli odbywa się w trakcie lekcji…

Na wstępie pani Sawaniewska przedstawiła założenia akcji Dzień Ziemi oraz cel i przesłanie tegorocznej akcji, wyjaśniła, że współczesny człowiek jest uzależniony od dostaw energii pod różną postacią, a szczególnie od prądu elektrycznego. A że, ilości konwencjonalnych źródeł energii się zmniejszają oraz proces wydobycia z nich energii w dużym stopniu zanieczyszcza ziemię i w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu efektu cieplarnianego należy: oszczędzać energię, aby starczyło jej dla innych i bardziej wykorzystywać alternatywne źródła energii, aby chronić środowisko!

Apel miał formę konkursu pomiędzy klasami, a sam konkurs odbywał się na zasadach popularnego teleturnieju – „Postaw na milion”. Każda klasa otrzymała określoną pulę pieniędzy od prowadzących, dodatkowo mogła zwiększyć kwotę pieniędzy za wcześniej przygotowany plakat (dzieci pod nadzorem pani Małgorzaty Kuszowskiej wykonywały plakaty plastyczne obrazujące hasło tegorocznej akcji „Dobra energia dla Ziemi”) oraz za proekologiczne przebranie się. Można było również zwiększyć kwotę pieniędzy poprawnie odpowiadając na zadawane przez prowadzących pytania. Lecz zanim klasy przystąpiły do decydującej rozgrywki obejrzały filmy i prezentacje tematyczne przygotowane przez swoich kolegów i koleżanki, które stanowiły podstawę i podpowiedzi do udzielania właściwych odpowiedzi i tak:

  1. Kasia Tuchułka przygotowała – Domowe sposoby na oszczędzanie energii

  2. Ania Wróblewska – Globalne ocieplenie

  3. Maura Narloch – Źródła energii

  4. Ola Kus – akcja „Godzina dla Ziemi”

  5. Filip Stodólski – Jak dbać o Ziemię?

  6. Maciej Rażewski – Odnawialne źródła energii.

Za obsługę medialną odpowiedzialny był Radek Radomski, którego wspierał nasz „akustyk” – pan Zbyszek Kupiński.

Po obejrzeniu prezentacji poszczególne klasy poprzez swojego kapitana wybierały pytania wśród sześciu wyżej wymienionych kategorii i „obstawiały” przygotowane pieniądze na wybrane przez siebie odpowiedzi ( w zależności od rundy 4, 3 lub 2 do wyboru, przedstawiciel miał 20 sekund na konsultację z klasą). Jeśli postawił pieniądze na dobrą odpowiedź, przechodziły one na kolejną rundę, jeśli na złą – klasa traciła tyle pieniędzy ile obstawiła. To były ogromne emocje, a najwięcej pieniędzy zachowała klasa VIA i w nagrodę uczniowie tej klasy otrzymali piątki z przyrody!

Na koniec apelu został zaprezentowany film, nakręcony 22 kwietnia, (czyli dokładnie w dniu święta) przedstawiający sadzenie lasu przez ekipę Fabryki Ziemi.