Dobre uczynki

11 maja 2022 ks. Marcin Szczęsny poprowadził w klasie 1b zajęcia pt.: „Słuchamy Dobrej Nowiny o Jezusie”. Po przywitaniu się z dziećmi  ksiądz Szczęsny odmówił modlitwę, a potem głośno i radośnie wszyscy razem zaśpiewali piosenkę religijną pt. „Kto stworzył”.

Następnie katecheta zaprosił uczniów do pierwszego zadania, którym było napisanie krótkiej wiadomości jak zrobić dobry uczynek, którą potem wręczyli koleżance/koledze w klasie. Kolejnym etapem spotkania było wysłuchanie przez dzieci opowiadania pod tytułem „Przeczytajmy razem – Dobra Nowina”. Głównym bohaterem opowiadania był Łukasz, który miał udać się do lekarza w celu wykonania badań. Łukasz tydzień czekał na wyniki i w tym czasie bardzo się martwił. Nie miał ochoty się bawić, jeść. Czekanie dla niego było bardzo trudne. Po tygodniu mama wracając z pracy odebrała wyniki. Gdy wróciła do domu powiedziała synowi dobrą nowinę, że wyniki są dobre i wystarcza tylko lekarstwa, a nie operacja. Za kilka dni będzie zdrowy. Łukasz bardzo się ucieszył. Odwiedził go wujek Jan. Chłopiec od razu podzielił się z wujkiem dobrą nowiną. Wujek powiedział chłopcu, że po grecku dobra nowina to EWANGELIA. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci odpowiadały na pytania. Następnie ksiądz zapytał je jeszcze: ” O czym opowiada Ewangelia?”. Ewangelia to dobra wiadomość, niesie nam radość. Tak nazywają się księgi Pisma Świętego. W Ewangelii możemy usłyszeć o życiu Pana Jezusa i o tym, co robił na ziemi. Ewangelia zachęca nas do robienia wspaniałych rzeczy, dobrych uczynków. Kolejnym etapem spotkania były ćwiczenia, które dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały. Podczas opracowywania zadań dzieci dowiedziały się, że o Bogu dowiadują się od rodziców, najbliższych,  katechety, a także ze słowem Bożym spotykają się podczas Mszy Świętej.

Podsumowując spotkanie, które było bardzo refleksyjne, wyciszające  ksiądz zachęcał uczniów do tego, by poprzez swoje zachowanie i postępowanie robili dobre uczynki innym.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.