Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Europejski Tydzień Autyzmu

Przedszkolaki i uczniowie klas drugich przywitali aktorów z Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego dla Dzieci ze Spektrum Autyzmu w Malborku. Odwiedzili oni naszą placówkę razem z Panią Dyrektor – Różą Zarańską – Banasik i swoimi nauczycielkami. Zaprezentowali widzom przedstawienie – „O niezwykłej dziewczynce”. Główna bohaterka inaczej rozumiała świat, nie zawsze chciała się bawić zabawkami, nie wiedziała jak zagrać w piłkę z kolegą, nie lubiła nowych smaków i zapachów, przeszkadzała jej głośna muzyka i hałas. Rozumiała świat inaczej, ale dzięki wspaniałym dzieciom i dorosłym poczuła się zrozumiana i zaakceptowana.

Od 1 do 7 grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. Autyzm jest stanem odmiennego funkcjonowania systemu nerwowego i rozumienia rzeczywistości. Dzieci autystyczne często nie odpowiadają uśmiechem na uśmiech, mają opóźnioną lub zaburzoną mowę, czasem nadmierne skaczą i machają rękami. Nie rozumieją poleceń i bywa, że nie reagują na własne imię.

Aktorzy spisali się na medal, otrzymali gromkie brawa. Aby uczcić to spotkanie ubraliśmy się na niebiesko. Bardzo dziękujemy za wspaniały występ.

„Autyzm jak kot, da się pogłaskać. Twórzmy dzieciom warunki do nauki i życia w społeczeństwie – to da się zrobić. Strach ma wielkie oczy!”(Fundacja Ergo Sum)

Dobrego tygodnia naszym Gościom i Uczniom – Autystom, pozdrawiamy!