„Małym rzeczom zostajemy, w pamiętaniu wierni” [1] – tak też było w dniu 30 maja br. podczas Wielkiej Gali Igrzysk Integracyjnych na kompleksie sportowym „Orlik 2012”. Widowisko sportowe w takiej formule było podsumowaniem cyklu multidyscyplinarnych spotkań pn. „Pakiet integracji-cykl sportowych akcji”. I tak jak w piosence – podczas igrzysk, niczym w jarmarcznym zgiełku brakowało jedynie cukrowej waty, którą z racji tego, że jesteśmy szkołą promującą zdrowie – zastąpiły kanapki z kiełkami i eko warzywa do chrupania. Byli kuglarze na szczudłach i gimnastycy na karimatach, medycy i „szachmistrze”. Chatę z pienika zastąpił indiański wigwam, skąd uczestnicy wychodzili z pomalowanymi twarzami. Znalazł się też odpustowy piernik, blaszane zegarki podczas kolejnego bicia rekordu Endomondo, pierzaste koguciki, baloniki na druciku a brak koników bujanych znakomicie zrekompensowały dmuchane zjeżdżalnie. Z motyli drewnianych sami zrezygnowaliśmy, gdyż zwabione śmiechem i zabawą, a przede wszystkim wiosenną łąką odwiedzały nas na polanie ich żywi przedstawiciele. W bańkach mydlanych „pławiły się” nie tylko przedszkolaki. Wszak w każdym zostało cos z dziecka i każdy marzy o odkryciu krainy wyobraźni i świata, widzianego przez pryzmat tęczowych barw. Gościnny salonik eko kuchni serwował zdrową zupę, jak też samoobsługową możliwość skomponowania zdrowej przekąski, a w kawiarence „Pod Orlikiem” częstowano ciastem.
Na stoiskach w miasteczku olimpijskim rozmieszczono stacje tematyczne. Na terenie boiska dzieci brały udział w konkurencjach sportowych, konkursach i quizach. Nie mniej ważnym elementem zawodów okazały się stacje służb mundurowych – gdzie nasi sportowcy mogli uczestniczyć w pokazach sprzętu policyjnego i strażackiego oraz skorzystać ze szkolenia dla dzieci z bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. W saloniku sportowym nie zabrakło takich konkurencji jak rzut beretem i kaloszem, kręcenie hula hop, slalom pociągu, magiczne figury. Szkolną służbę medyczną, stan ciśnienia i wagi czy też zestaw ćwiczeń korekcyjnych można było poznać w stacji medycznej.
Scenariusz widowiska przewidział defiladę uczestników z tabliczkami reprezentacji. Po przywitaniu gości i ciepłych słowach od burmistrza nastąpiła ceremonia otwarcia. Jednym z najważniejszych momentów było odczytanie przez Panią Ewę Nadolną apelu olimpijskiego 2018 z ważnym przesłaniem Polskiego Komitetu Olimpijskiego do sportowców. Jednak największe wzruszenie nastąpiło w momencie zapalenia znicza olimpijskiego i składania ślubowania olimpijskiego Odtworzony tekst przysięgi z 1920 r. przez maluchów klasy zerowej uzmysłowił wszystkim jak piękny jest sport. „Ślubujemy wziąć udział w Igrzyskach w duchu walki, dla zaszczytu naszego kraju i chwały sportu”- skandowały chóralnie dzieci. Z kolei starszych sportowców reprezentowała- uczennica SP2 Paulina Machcińska. Odczytała tekst ślubowania: „W imieniu wszystkich zawodników ślubuję: respektować zasady obowiązujące w sporcie, przestrzegać zasad szlachetnej rywalizacji i zawsze postępować zgodnie z duchem fair play; wszystkie dążenia, umiejętności, talent i siły woli poświęcić osiągnięciu najlepszego wyniku sportowego bez żadnego dopingu”. A w imieniu sędziów i organizatorów wystąpiła pani Iwona Pałka. Równie uroczyście złożyła ślubowanie sędziowskie „W imieniu wszystkich sędziów i organizatorów ślubuję całkowitą bezstronność i respektowanie obowiązujących reguł dla dobrego imienia sportu”.
Doświadczyliśmy wielu cudownych gestów naszych sportowców, jakże szlachetnych, uczciwych i pełnych pasji. Niektóre momenty nas wzruszały…
W organizacji Igrzysk Integracyjnych brali udział: Panie – Iwona Pałka, Elżbieta Brodziak, Anna Jarzynka, Anna Bajur, Katarzyna Lachowicz, Ewa Nadolna, Ewa Chmielewska, Bożena Duszynska i Panowie – Dariusz Lachowicz, Bogdan Raczkowski, Wiesław Ponikowski, Marcin Niemyjski (gościnnie z Football Academy).
Pomogli nam również: Komenda Powiatowa Policji w Malborku, Komenda Straży Pożarnej w Malborku, 22.Baza Lotnictwa Taktycznego, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, szczególne zaprzyjaźniona firma Brians Jan Raburski, dyrekcja szkoły i cała rzesza życzliwych osób: pracownicy obiektu sportowego – Panie: Alicja, Dorota, Zosia, Ewa oraz Panowie: Damian i Stanisław. Wszyscy oni, każdorazowo, życzliwie wspierają organizację naszych integracyjnych zawodów. Serdecznie dziękujemy!
Bardzo cieszymy się, że wśród nas były osoby niepełnosprawne. Naszym zadaniem jest wspierać je w znalezieniu i wypracowaniu własnych sposobów radzenia sobie z ograniczeniami dnia codziennego. Tak jak my chcą żyć najpełniej jak potrafią. To nie my dla nich zrobiliśmy coś szczególnego i wyjątkowego, ale oni dla nas. Możemy od nich wiele się nauczyć – spontanizmu, uśmiechu i niekłamanej radości. To zaszczyt, ze chcieli być uczestnikami naszej olimpiady.
Barbara Hackiewicz – koordynator imprezy
[1] Maryla Rodowicz, Kolorowe Jarmarki