Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Jak uczeń jadać powinien?

Dzisiaj naszą szkołę odwiedziły Panie: Agnieszka Danielewicz – dietetyk i trener żywienia oraz Monika Smuc – koordynator projektu o zdrowym odżywianiu z Instytutu Żywienia i Rozwoju w Gdańsku „Eligo”oraz Stowarzyszenia – „Jestem ważny.” Panie najpierw spotkały się z nauczycielami a potem z rodzicami klas 0-3.

Koordynator promowania zdrowego stylu życia w naszej szkole, Pani Ania Skrzoska zaprezentowała rodzicom działania, które w tym zakresie podjęliśmy.

Pani Agnieszka Danielewicz zachęcała dorosłych do tworzenia warunków do odżywiania dzieci poprzez budowanie porozumienia i dialogu przez społeczność szkolną. Zwróciła uwagę na konieczność zjadania śniadania przed wyjściem do szkoły. Głodne dziecko może na lekcjach mieć takie objawy jak – brak koncentracji, rozdrażnienie, apatię, agresję. Efektem tego są także zaburzenia zachowania i słabsze wyniki w nauce. Zdrowe odżywianie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników w odpowiednim czasie o określonej objętości i wartości odżywczej. Na kształtowanie się nawyków żywieniowych u dzieci w znacznym stopniu ma wpływ rodzina a także środowisko szkolne.

Dietetyk podkreślała, że właściwymi nawykami żywieniowymi sąspożywanie śniadania w domu, drugiego w szkole, włączenie do 5 planowanych posiłków wysokiej wartości odżywczej (z pełnego przemiału, o kontrolowanej zawartości tłuszczu i cukru, nieprzetworzonej), włączenie do 4 posiłków warzyw i do 2 posiłków owoców, zachowanie przerwy między posiłkami nie krótszej niż dwie godziny i nie dłuższej niż cztery godziny, wypijanie odpowiedniej ilości czystej wody.

Niektórzy nauczyciele i rodzice skorzystali z indywidualnego wsparcia Pani Agnieszki – dietetyka i specjalistki żywienia dzieci. W grudniu odbędą się we wszystkich klasach lekcje edukacji żywieniowej pod nazwą – Jestem ważny, dbam o siebie, i spotkanie z Paniami w ramach projektu „Od marzeń do sukcesu.” Jedz zdrowo, bądź aktywny i ciesz się życiem!