Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Klasy 1-3 świętują Dzień Praw Dziecka

Dzień na niebiesko kojarzy się nam ze Światowym Dniem Praw Dziecka, który na całym świecie obchodzony jest 20 listopada. Naszym uczniom dodatkowo kojarzy się z patronem naszej szkoły – organizacją UNICEF. My ten dzień świętowaliśmy 19 listopada. Omawialiśmy  prawa dziecka ze szczególnym uwzględnieniem praw, które dzieci wylosowały.

 1. Prawo do wychowania w rodzinie
 2. Prawo do edukacji
 3. Prawo do wypowiedzi
 4. Prawo do ochrony przed przemocą
 5. Prawo do ochrony zdrowia
 6. Prawo do prywatności
 7. Prawo do tajemnicy korespondencji
 8. Prawo do poszanowania godności
 9. Prawo do poszanowania praw i równości
 10. Prawo do wypowiedzi
 11. Prawo do informacji
 12. Prawo do prywatności i odpoczynku

W części edukacyjnej uczniowie poznali konwencję o prawach dziecka. Po obejrzeniu filmu ”Czym są prawa dziecka” nadszedł czas na zabawę, podczas której dzieci rozwiązywały różne zadania o prawach dziecka,  grały w  memory i  rozwiązywały quiz Kahoot.  Podczas aktywności plastycznej tworzyły wspólne plakaty, które zdobią nasze klasy i korytarze oraz wykonywały prace na XV Ogólnopolski Festiwal UNICEF „Prawa dziecka widziane oczami dzieci w różnych rejonach świata, w czasie pandemii” oraz tworzyły wspólne plakaty, które zdobią nasze klasy i korytarze. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i dzieciom za ten ważny niebieski dzień, który pozwolił poznać, zrozumieć, posegregować i utrwalić prawa, a przy tym dobrze się bawić.