Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Król Wszystkich Dzieci

Konkurs czytelniczy na podstawie książki Janusza Korczaka „Król Maciuś I” w Szkole Podstawowej Nr 5 w Malborku.

W 2012 roku obchodzona jest 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Dlatego bieżący rok ustanowiono – decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Rokiem Janusza Korczaka. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a jego wniosek poparła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, ministerstwa a także liczne organizacje pozarządowe.
To znakomita okazja do spopularyzowania twórczości Janusza Korczaka wśród dzieci. 

styzen 003

styzen 004

styzen 005

styzen 006

styzen 007 

styzen 012

Uczniowie klas 4 SP5 zostali zaproszeni do konkursu o Królu Maciusiu I. Odbył się on 06.06.2012 r. na auli szkoły. Trzyosobowe drużyny przystąpiły do rywalizacji. Zadania wymagały dużej znajomości książki. Były rundy pytań, test wyboru, krzyżówka, a także zadanie związane z rekwizytami. Wszyscy – także widzowie – mogli się zapoznać z książkami Janusza Korczaka dostępnymi w szkolnej bibliotece. Zwyciężyła klasa IVc, ale zwycięzcami byli wszyscy, którzy spędzili wspaniałe chwile przy czytaniu. Niemniej trzyosobowa drużyna z klasy IVc,  dzięki p. Dorocie Ojcowskiej-Starzyka,  została zaproszona przez szefa kuchni pana Bogdana Gałązkę na ucztę Króla Maciusia I do Gothic Cafe & Restaurant!!! Konkurs przygotowała i poprowadziła pani Katarzyna Buła (bibliotekarka), a uczniów przygotowały panie: Mariola Kulpa, Dorota Ojdowska-Starzyk i Beata Wasik-Tabor.

Opracowały: K.Buła, B.Olińska