Magia Świąt

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, od pierwszych dni towarzyszy mu nastrój wyczekiwania. Najpierw na przybycie Świętego Mikołaja, a następnie na Święta Bożego Narodzenia. W świetlicy szkolnej rozmawialiśmy o zbliżającej się zimie, o zwyczajach, tradycjach oraz symbolach Świąt Bożego Narodzenia. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd oraz piosenek świątecznych. Był to miesiąc dobrych uczynków w świetlicy, ale również życzliwości oraz kreatywnych, twórczych zajęć, które dały nam wszystkim wiele radości.

Tworzenie własnoręcznych ozdób to przyjemne i twórcze spędzanie wolnego czasu, które daje ogromną satysfakcje. Dzieci w grudniu tworzyły urocze zawieszki skrzata z włóczki w zimowej czapeczce. Świąteczne skrzaty swoim uroczym wyglądem i prostym wykonaniem zaskarbiły sobie serca dzieci, które chętnie tworzyły po kilka skrzatów dziennie, aby zawiesić na choince oraz obdarować bliskich. Pracą z włóczką jest rozwijającą zabawą, która uczy cierpliwości, koncentracji a efekt końcowy daje wielką frajdę.

Inną ciekawą pracą, którą wykonywały dzieci były dekoracje z masy porcelanowej, która barwą i przenikalnością światła przypomina prawdziwą porcelanę. Masa porcelanowa jest prosta w wykonaniu i bardzo efektywna. Dzieci otrzymały przepis i samodzielnie odmierzały proporcje, następnie mieszały i wyrabiały masę. Wałkowały i wycinały za pomocą foremek świąteczne wzory, kształty, kiedy już każdy miał swoją zawieszkę wyciętą, uczniowie uporządkowali swoje stanowiska pracy i wspólnie przygotowaliśmy stoliki do kolejnego etapu czyli dekorowania za pomocą cekinów, brokatu oraz farb. W tej pracy każdy etap był dla dzieci fascynujący, a dzieci już dopytywały, kiedy będziemy mogli powtórzyć zajęcia. Masy plastyczne niezwykle pobudzają kreatywność i wyobraźnię dzieci, rozwijają umiejętności manualne, trenując motorykę małą i przede wszystkim są świetną zabawą dla dzieci oraz stanowią znakomitą okazję do współpracy w zespole.

Innymi pracami, które wykonały dzieci w świetlicy szkolnej były przepiękne i efektywne gwiazdy z torebek śniadaniowych z papieru, szopki, gwiazdy, witraże, łańcuchy, zawieszki z patyczków drewnianych po lodach, choinki z rolek po papierze toaletowym. Powstała również urocza gazetka zimowa, która w całości jest stworzona przez dzieci. Nie zabrakło w świetlicy świątecznego drzewka czyli choinki, która powstała z naszych dłoni, każdy świetlik odrysował swoją dłoń, wyciął, ozdobił a następnie wspólnie ułożyliśmy kompozycję choinki i przykleiliśmy udekorowane dłonie na dużym arkuszu papieru. Efekt finalny był zachwycający, oryginalny oraz niepowtarzalny. Powstało wiele wspaniałych prac ręcznych, a dzieci wykazały się pracowitością i zapałem do podejmowania określonych działań.

„Jest taki czas,

co łzy w śmiech zmienia,

jest taka moc,

co smutek w radość przemienia

jest taka siła, co spełnia marzenia…

To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.”

Zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Wychowawca świetlicy – Paulina Gut