Majowe Święta

Przed nami czas trzech Świąt Majowych: 1, 2 i 3 Maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Tuż przed ich obchodami odbyły się w naszej szkole uroczystości przypominające uczniom historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy 5b przygotowali przedstawienie, podczas którego opowiedzieli o okolicznościach powstania tak ważnego dla Polski dokumentu oraz recytowali wiersze patriotyczne. W występie brały udział także uczennice z klasy 5a – Lilianna Kazaniecka i Aleksandra Wilczewska, a także dziewczęta z klasy 8b – Zuzanna Bakalarz i Nadia Wilczewska. Przepięknie zaśpiewały pieśni „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” oraz „Mazurek 3 Maja”. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie z należytą powagą wysłuchali apelu i przypomnieli sobie jak ważnym wydarzeniem dla naszego kraju było uchwalenie Konstytucji, która dawała podwaliny pod budowę nowoczesnego Państwa Polskiego. Na lekcjach nauczyciele przypomnieli uczniom dlaczego świętujemy w tych dniach, i tak:

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 maja – obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.