Wiwat Maj, Trzeci Maj!

Początek maja związany jest w naszej Ojczyźnie z bardzo ważnymi Świętami Państwowymi. Z tej okazji przedszkolaki realizowały wraz z wychowawczyniami w ubiegłym tygodniu tematykę patriotyczną. Każdy przedszkolak miał możliwość poznania historii Świąt Majowych – ustanowienia Święta Pracy, Dnia flagi oraz historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzieci prowadziły rozmowy z nauczycielkami na temat szacunku dla Ojczyzny i symboli narodowych oraz oglądały filmy edukacyjne dotyczące nadchodzących świąt państwowych.

Dzieci wykonywały prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik – dekorowały flagę i godło Polski za pomocą kolorowych wycinanek, farb, plasteliny, bibuły oraz biało – czerwonych serduszek. Ponadto, przedszkolaki poznały kilka polskich legend, takich jak Wars i Sawa lub legenda o Smoku Wawelskim, co wywołało u nich duże zainteresowanie. Dzieci nauczyły się zachowania właściwej postawy podczas uroczystego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego, brały udział w zajęciach z kodowania, układały wyrazy oraz puzzle związane z Polską.

Bardzo ważnym elementem przeprowadzonych zajęć było zwrócenie uwagi na obecność w naszym kraju wielu ludzi z Ukrainy, którym należy okazywać szacunek oraz wsparcie z powodu trudnej sytuacji społeczno – politycznej, w której się znaleźli. W ramach solidarności z Ukrainą dzieci dekorowały flagę Ukrainy, poznawały ukraińskie tradycje i zwyczaje, uczyły się podstawowych zwrotów, co miało na celu wzmocnienie integracji przedszkolaków z nowymi przyjaciółmi z Ukrainy.

Wzbudzenie u dzieci zainteresowania historią od najmłodszych lat jest niezbędne dla zrozumienia teraźniejszości i przeszłości naszej Ojczyzny. Wzbogacanie w tym zakresie wiedzy u dzieci kształtuje ich poczucie przynależności społecznej oraz postawy patriotycznej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.