W Krainie Figur Geometrycznych

Dzieci z grupy przedszkolnej Biedroneczki przeniosły się dzisiaj do Krainy Figur Geometrycznych. Na zajęciach maluchy wskazywały i nazywały podstawowe figury geometryczne, zauważały różnice między nimi, przeliczały elementy. Nauczycielka Pani Karolina Kurapiewicz postawiła dzieciom pytanie kluczowe – Czym różni się kwadrat od koła, trójkąt od koła?

W tajemniczym pudełku ukryła figury  geometryczne. Pudełko można było otworzyć po rozwiązaniu tajemniczego szyfru. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Po wyjęcie figur podjęły próbę nazwania poszczególnych figur oraz opisania ich cech (kolor, rozmiar)

Następnie nauczycielka zaprosiła Biedronki do zabawy dydaktycznej „gdzie schowały się figury”. Rozdała dzieciom obrazki z daną  figurą geometryczną, zadaniem ich było odgadnięcie gdzie ukryły się:

  • Kwadrat – obrazki : obraz, znak drogowy, tabliczka, kanapka
  • Trójkąt- obrazki: pizza, znak drogowy, złożony parasol ,dach domu
  • Koło – obrazki: znak drogowy, arbuz, zegar, pomarańcza
  • Prostokąt- obrazki: tablica, dywan, ekran, książka.

Zaproponował dzieciom burzę mózgów na temat – Po czym poznajemy daną figurę ? Zadaniem dzieci było odgadnięcie czym charakteryzuje się dana figura np. koło nie ma żadnego boku ani rogu, jest okrągłe i przypomina koło od samochodu.

Potem przedszkolaki wykonywały ćwiczenie – „Zakodowane figury”. Nauczycielka pokazywała szablon figury a dzieci wykonywały polecenie:

  • Kwadrat -tupnij nogą
  • Koło –podskocz
  • Prostokąt- klaśnij raz
  • Trójkąt – krzyknij „hej”

Na zakończenie podsumowały swoja wiedzę wykonując ćwiczenie z kartą pracy: wytnij po liniach, dopasuj do okienek odpowiednie pary figur, przyklej

W domu przedszkolaki mają porozmawiać z rodzicami na temat figury geometrycznej, z którą są na zdjęciu. Zajęcia były bardzo ciekawe i sprawiły Biedronkom wiele radości.