Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Mali Podróżnicy

W środę, 19 czerwca 2024 roku, grupa sześciolatków „Słoneczniki” odwiedziła Szkołę Łacińską, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych pod tytułem „Mały podróżnik”. W ramach tych zajęć dzieci miały okazję bliżej poznać dwa europejskie kraje: Grecję i Włochy. Przedszkolaki zgłębiały tradycyjne potrawy, zwyczaje oraz symbole narodowe tych państw.

Podczas warsztatów dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać różne rodzaje włoskich makaronów, w tym Spaghetti (długie nitki), Tagliatelle (wstążki), Fusilli (świderki), Pappardelle (szerokie wstążki), Penne (rurki) i Lasagne. Brały również udział w quizie, w którym rozpoznawały rodzaje makaronu za pomocą dotyku, omawiały typowe składniki włoskiej pizzy i uczyły się podstawowych zwrotów w języku włoskim, takich jak „Ciao!” (Cześć!), „Buongiorno!” (Dzień dobry!), „Grazie!” (Dziękuję!), „Scusi!” (Przepraszam!) i „Arrivederci!” (Do widzenia!).

W części poświęconej Grecji dzieci zapoznały się z greckim alfabetem, zwrotami grzecznościowymi, postaciami z mitologii oraz nauczyły się tańczyć tradycyjny grecki taniec – zorbę. Co więcej, przedszkolaki poznały typowe greckie produkty oraz przekąski, takie jak: ser feta, zielone oliwki, sałatka grecka i tzatziki. Obejrzały przygotowaną prezentację, wysłuchały piosenek i z dużym zaangażowaniem odpowiadały na pojawiające się pytania.

Na zakończenie „Słoneczniki” samodzielnie wykonały weneckie maski, używając kolorowych piór, materiałów i błyszczących ozdób. To była fascynująca lekcja geografii, która z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci!