Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Matematyka inaczej…

Dnia 21 maja klasy 6b oraz 6c wybrały się do Elbląga na obchody Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Uczniowie wzięli udział w dwóch warsztatach matematycznych: „Zaczarowany świat wielościanów” oraz „Świat iluzji”. Po raz kolejny można było się przekonać, że najlepiej i najciekawiej uczy się przez zabawę.

Zajęcia przygotowali uczniowie z liceum wraz ze swoją wychowawczynią. Podzieliliśmy się na dwie grupy i na zmianę uczestniczyliśmy w zajęciach. Udaliśmy się na wyjątkową lekcję o wielościanach. Na początku była prezentacja multimedialna. Oprócz teorii i obrotowych figur, dowiedzieliśmy się o tym, że można zbudować wielościan składający się z 22 ścian! Ciekawym faktem było też zastosowanie wielościanów w życiu codziennym. Zobaczyliśmy zdjęcia dzielnicy Paryża La Defence, w której budynki są różnymi bryłami. Uczniowie budowali samodzielnie bryły z klocków, wycinali i lepili. Zabawa była świetna!

Następny warsztat wprowadzał nas w świat magii. Uczniowie byli dobrze przygotowani i nie dali się nabrać. Poprawnie odpowiadali na podchwytliwe pytania. Bardzo nam się podobały malowidła uliczne w 3D. Następnie w grupach uczniowie rozgryzali zjawiska optyczne. Używali okularów 3D, bawili się zwierciadłem, tworzyli ruchome obrazy.

Wyjazd był bardzo interesujący i z pewnością wiele można było się nauczyć.