Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Nasze Murale

W maju 2022 roku w ramach obchodów 30 – lecia szkoły powstał pomysł, aby na jednej ze ścian naszego budynku namalowano mural. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był rodzic naszej placówki – Pan Michał Maciejak. Już wcześniej – tata Zosi z klasy 3b – dał się poznać jako niezwykle kreatywny i zdeterminowany człowiek. To także z jego dużą pomocą wygraliśmy konkurs w ramach kampanii UNICEF-u – Wszystkie kolory świata i otrzymaliśmy nagrodę w postaci koncertu Majki Jeżowskiej. Pan Michał poruszył niebo i ziemię, aby dzieci zdobyły to wyróżnienie.

Ro temu w Dniu Dziecka przebrał się za jedną z postaci z bajki o Doktorze Dolittle i rozdawał słodkości. Radości było co nie miara. Niemal u każdej osoby wchodzącej do szkoły pojawiał się uśmiech. Dobrze tak rozpoczynać dzień szkolny.

Realizacja wyznaczonych zadań związanych z powstaniem murali nie przychodziła Panu Michałowi łatwo. Aby pozyskać pieniądze na ich wykonanie pracował ciężko cały rok. Był uparty i konsekwentny w dążeniu do celu. Na artystę wybrał sobie człowieka nieprzeciętnego, niezwykle uzdolnionego – muralistę, który w wykonanie dzieła wkłada nie tylko olbrzymie pokłady swojej wyobraźni, talentu ale także całą duszę i serce. A to w pracy artysty jest najważniejsze.

Nasze dwa murale stworzył Pan Tomasz Żuk – koszaliński artysta o pseudonimie Cukin, uśmiechnięty, życzliwy, skromny i oddany swojej pasji. Jedną z artystycznych prac wykonał już wcześniej. Mieści się ona we wnętrzu auli – są to Skrzydła Wiedzy.  Drugi mural oddany 14 czerwca znajduje się przy wejściu do szkoły i nawiązuje tematycznie do historii naszego miasta oraz do wizji naszej szkoły. Artystę wspierał – Krzysiek Khorner.

Obydwa murale wzbudziły zachwyt u dzieci. Z zaciekawieniem podpatrywały jak pracuje muralista. Piękna pamiątka z okazji urodzin szkoły zostanie z nami na długo.

Nadzór techniczny nad bezpieczeństwem podczas wykonywania prac sprawował Przewodniczący Rady Rodziców Pan Jarosław Czermak.

Wyrazy wdzięczności składamy na ręce Sponsorów:

Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego pomysłu. Dziękujemy Artystom: Cukinowi, Krzysztofowi; Rodzicom: Michałowi, Jarkowi. Niech Moc będzie z Wami! Pomaganie zmienia świat na lepszy!

Największą satysfakcję odczuwamy właśnie wtedy, gdy dajemy innym coś z siebie, gdy za cel stawiamy sobie poprawienie warunków życia innych ludzi, gdy przyłączamy się do jakiejś większej sprawy i staramy się wywrzeć pozytywny wpływ na otaczający świat. – Nick Vujicic