Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Nauczmy się żyć obok siebie…

We wtorek 12.10.2021 roku  z okazji  „Tygodnia Białej Laski” odbyło się spotkanie  kształtujące  postawy społeczne oparte na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niewidomych i słabo widzących. Spotkanie  dla klas 4-8 poprowadziła  absolwentka naszej szkoły Milena Wiśniewska. Występ Mileny poprzedził śpiew młodszej koleżanki Katarzyny Szulik również osoby niewidomej. Nasza absolwentka swój występ rozpoczęła  od zaśpiewania piosenki pt. „Nauczymy się żyć obok siebie” której przesłanie miało zapoczątkować uświadomienie i odpowiedź na kilka pytań, które zadają sobie osoby widzące np. ”Jak osoby niewidome poruszają się?”, Jak osoby niewidome czytają i piszą?”, Czy można powiedzieć do osób niewidomych do zobaczenia?” Czy schody dla osoby niewidomej to problem?….Pytania i odpowiedzi miały na celu zwiększenie świadomości  wobec osób niewidomych  w środowisku społecznym oraz poprawę funkcjonowania owych osób w tym środowisku, przygotowanie młodzieży do udzielania pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów i zapoznanie uczniów z osobami, które na co dzień muszą pokonać różne trudności w związku z  niepełnosprawnością.

Puentą spotkania był utwór napisany przez naszą absolwentkę a tytuł brzmiał ”Moje widzi mi się”. Na koniec  uczniowie  z Samorządu Szkolnego wręczyli  Pani Milenie  słodki podarunek i kwiaty.

Podczas spotkania Pani Milena zauroczyła słuchaczy swoim śpiewem, talentem i miłością do muzyki, przybliżyła uczniom problemy  osób niewidomych.

Anna Jarzynka – koordynator projektu – „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”.