O zdrowie trzeba dbać!

Nadszedł czas podsumowania działań naszego przedszkola wobec edukacji prozdrowotnej i proekologicznej w bieżącym roku szkolnym. Poprzez udział w zajęciach, programach profilaktycznych i projektach edukacyjnych wszystkim przedszkolakom udało się nabyć wiedzę i umiejętności potrzebne do zachowania zdrowej diety, właściwego trybu życia oraz wykształcić w sobie postawę przyjazną środowisku.

Nasze przedszkolaki miały możliwość systematycznego zdobywania nowych informacji oraz umiejętności, aby właściwie dbać o własne zdrowie i dobrze służyć środowisku. Nauczycielki zachęcały je do spożywania owoców i warzyw, picia wody oraz zdrowych koktajli w ramach posiłków w przedszkolu i w domu. Omawiały tematy dotyczące zachowań prozdrowotnych oraz zachęcały dzieci do nauki o środowisku. Przedszkolaki stworzyły własne piramidy żywienia i zdrowego trybu życia, dzięki którym zapamiętały zasady zdrowego odżywiania i funkcjonowania. Projektowały również plakaty grupowe związane z ochroną środowiska i dbaniem o zdrowie, które do dziś dekorują ich sale i przypominają o wspólnych postanowieniach. W ramach zajęć o warzywach i owocach bogatych w drogocenne witaminy dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami przygotowywały zdrowe kanapki, przekąski oraz soki owocowo – warzywne. Większa odwaga dzieci w próbowaniu zdrowych potraw i produktów to jeden z największych sukcesów w tym roku szkolnym. Dzieci doceniły wartość wody, która stanowi najlepszy płyn dla organizmu człowieka oraz dostrzegły pozytywny wpływ sportu na kondycję fizyczną i zdrowie ogólne. Przedszkolaki z chęcią oddawały się ćwiczeniom oraz zabawom ruchowym w salach i na świeżym powietrzu. Wychowawczynie krzewiły w dzieciach potrzebę dbania o wspólne środowisko oraz naturę. Przedszkolaki sadziły cebulę, fasolę, rzeżuchę, paprykę, koper oraz pietruszkę, które stanowią źródło niezbędnych witamin. Obserwowały ich rozwój oraz pielęgnowały, co przynosiło im olbrzymią satysfakcję. Odgrywały scenki dramowe oraz oglądały teatrzyki przygotowywane przez wychowawczynie.

Zrozumiały, że nie należy zaśmiecać i zanieczyszczać środowiska. Spostrzegły jak bardzo ważne jest codzienne oszczędzanie takich dóbr jak: woda, prąd elektryczny, czy papier. Poznały segregację odpadów i rozpoznają kolory wszystkich pojemników. Wobec obecnej sytuacji epidemiologicznej wszystkie nasze przedszkolaki nauczyły się myć ręce we właściwy sposób, ubierać się stosowanie do pory roku i pogody oraz dbać o higienę osobistą. Kilka grup przedszkolnych zrealizowało również projekty takie jak: „Zdrowo i Sportowo”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, czy „Mamo, tato, wolę wodę!” Ich realizacja pozwoliła przedszkolakom docenić wartość aktywności fizycznej, nauczyć się dbać o rośliny i zwierzęta, a także uznać konieczność oszczędzania wszystkich zasobów dostępnych człowiekowi.

Brawa dla Słoneczników, Pszczółek, Fiołków, Koniczynek, Niezapominajek, Stokrotek i Biedronek! Życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wszystkich naszych przedszkolaków!

Pozdrawiamy
Natalia Lipińska
Marta Kościesza