Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Od marzeń do sukcesu

W dniu 10.04.2014 gościliśmy w naszej szkole Panią Katarzynę Rogowiec, paraolimpijkę i medalistkę z Turynu i Vancouwer, założycielkę Fundacji „Avanti”. Gościa zaprosiła Pani Joanna Pichlak koordynator projektu „Od marzeń do sukcesu”. Pasją sportsmenki są narty biegowe i biathlon.

Pani Kasia urodziła się w Rabce.

Jako 3-letnie dziecko straciła w wypadku rolniczym obie ręce. Ale to nie przeszkodziło jej nigdy w byciu samodzielną. Kiedy nauczycielka od prac ręcznych porozumiała się z jej mamą w sprawie „pewnych prac”, które mama może wykonać za nią, ( „bo przecież serwetki bez rąk nie wyszyje”) postanowiła udowodnić, że jest inaczej i nauczyła się wyszywać trzymając igłę w zębach. I tak już jej zostało. Nie mając rąk jest w stanie dokonać więcej niż osoba pełnosprawna czekająca na swoją szansę życiu.

Pani Katarzyna twierdzi: „…sama sprawdziłam, że prawie wszystko jest możliwe. Mam nadzieję, że moje doświadczenia, pomogą w życiu nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale staną się podstawą do zmian w życiu osób w pełni sprawnych, czekających biernie na swoją „ jedyną szansę życiową”. Ta jedyna szansa nie istnieje, jest ich wiele, a nazywają się:

Ø praca

Ø wytrwałość

Ø systematyczność

Ø realne cele

Ø wiara, że pomimo stu niepowodzeń, to sto pierwsze podejście będzie w końcu udane

Ø radość z drobiazgów

Ø szacunek dla innych

Ø uśmiech każdego dnia!!!

W sumie to proste rzeczy, a z takich składa się życie. Wystarczy je, zatem dodawać do siebie…”

OSIAGNIĘCIA

Ø 2003 r. – na Mistrzostwach Świata zdobyła 3 srebrne medale w biegach narciarskich na 10 km i 15 km oraz w sztafecie 3x 2,5 km

Ø 2005 r. – zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w biathlonie na 12,5 km i v- ce mistrzostwo na 7,5 km oraz 2 brązowe medale w biegach narciarskich

Ø 2006 r. – na Paraolimpiadzie w Turynie w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną zdobyła 2 złote medale

Ø 2010 r. – na Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver wywalczyła brązowy medal w biegach na 15 km techniką łyżwową

Ø 2011 r. – Mistrzostwa Świata w Khanty Mansiysku wywalczyła 6 medali: złoty, 4 srebrne i brązowy w biegach i w biathlonie

Ø 2011/2012– zakończyła zwycięstwem w Pucharze Świata w narciarstwie biegowym. Do Polski przywiozła KRYSZTAŁOWA KULĘ.

Puchar Świata w biathlonie zakończyła na drugim miejscu.

Motto życiowe Pani Kasi:

„Rzeczy nie zawsze układają się tak jakbyśmy tego chcieli, więc bądźmy pomysłowi, kreatywni, szukając sposobów radzenia sobie z naszą rzeczywistością, bądźmy pozytywnie nastawieni, bo wtedy talenty i umiejętności, które mamy, potrafimy wykorzystać jak najlepiej.

Jesteśmy dumni, ze tak znana medalistka odwiedziła naszą szkołę i pokazała, że w życiu wszystko jest możliwe, nawet, gdy natrafiamy na przeszkody.

A sama Pani Kasia – podobno jak się uprze, to nie ma siły, by coś jej przeszkodziło w realizacji marzeń. Warto Ją naśladować!