Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Od marzeń do sukcesu z dyrygentem

W ramach projektu „Od marzeń do sukcesu” gościliśmy Pana Andrzeja Pałkę – absolwenta Szkoły Muzycznej w Malborku ,członka zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Hejnalistów w Lublinie, trębacza w orkiestrze Marynarki Wojennej ,od dwóch lat kapelmistrza Nowostawskiej Orkiestry Dętej. Nasz gość został odznaczony przez Ministra Kultury Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej .Nominowany był także w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego do osobowości roku w kategorii kultury w powiecie malborskim.

Spotkanie pt. . ,,Od marzeń do sukcesu” zaczęło się melodią zagraną przez muzyka z balkonu mieszczącego się nad naszą aulą. Usłyszany utwór to nic innego jak hejnał malborski. Kompozytorem jest pan Jerzy Kopczyński.

Dzieci dowiedziały się, że w rejestrach polskich są nuty około 150 hejnałów i ciągle ich przybywa. W niektórych miastach grane są tylko na specjalne okazje. Hejnały to piękna tradycja, warto ją kultywować. Kiedyś, gdy nie było mediów, pełniły ich rolę. Obwieszczały ważne wydarzenia, zawiadamiały o pożarze, śmierci ważnej osoby czy przyjeździe poborcy podatkowego. To takie specyficzne melodie. Hejnał musi być krótki, komunikatywny, powinien nawiązać do popularnej melodii czy pieśni z danego regionu. Słowo „hejnał” pochodzi prawdopodobnie z języka węgierskiego i oznaczało początkowo świt, jutrzenkę, a też pobudkę. Tradycje grania hejnałów sięgają wczesnego średniowiecza. Do najstarszych i najbardziej znanych hejnałów miejskich w Polsce należy krakowski, wygrywany co godzinę z Wieży Mariackiej. W Lublinie hejnał grany jest przez trębacza codziennie w południe z balkonu ratusza.

Kapelmistrz opowiedział i pokazał dzieciom jak można zapanować nad swoją orkiestrą przy pomocy buławy, w jaki sposób można wydawać orkiestrze polecenia np. rozpoczęcie gry, rozpoczęcie marszu, zatrzymanie orkiestry, wejście w zakręt czy też zerwanie gry.

Dzieci dowiedziały się, że orkiestra może liczyć nawet 100 osób. Pan Andrzej zaproponował uczniom podział na dwie grupy, nauczył wyklaskania prostego rytmu i podyrygował orkiestrą złożoną z uczniów naszej szkoły. Pod koniec spotkania były pytania, które zadawały dzieci a muzyk udzielał na nie odpowiedzi. Dziękujemy bardzo! Spotkanie przygotowały Pani Joanna Pichlak, Dorota Cybulska i Iwona Pałka.