19 października na lodowisku Osir Malbork został rozegrany turniej unihokeja w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W kategorii najmłodszych dziewczynek zgłosiła się tylko nasza szkoła SP5 tym samym zajmując I miejsce w Mistrzostwach Malborka jak i Mistrzostwach Powiatu. W kategorii chłopców młodszych zgłosiło się 5 drużyn. Do ostatniej sekundy nie wiadomo było jak zakończy się finałowa klasyfikacja gdyż aż 3 zespoły miały taki sam bilans wygranych i zremisowanych meczy, w tym nasi chłopcy. Ostatecznie zajęliśmy III miejsce w Mistrzostwach Malborka przegrywając złoty medal tylko stosunkiem bramek.
Szkołę reprezentowały dziewczęta: Julia Barambas 5c, Julia Kempczyńska 5c, Maja Nadolna 5c, Agata Jaskulska 5c, Oliwia Plackowska 5a, Lena Ziętek 5a, Basia Siawiak 5c, Julia Suchińska 5c
Chłopcy – Paweł Struzik 5c, Paweł Obrośliński 5c, Karol Sojka 5c. Tymon Rojek 5c, Adam Żołdak 5c, Filip Chmielewski 6c, Wojtek Nawrot 6c, Igor Lewandowski 6c
W tym samym dniu odbyły się także mistrzostwa starszej młodzieży klas 7-8 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasi zawodnicy zarówno wśród dziewcząt jak i wśród chłopców zajęli III miejsce w Mistrzostwach Malborka jak i Mistrzostwach Powiatu. Opiekunami grup były Pani Sabina Orłowska i Monika Walentynowicz Wszystkim serdecznie gratulujemy!
12 października w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 odbyły się Mistrzostwa Malborka a jednocześnie Powiatu Malborskiego w badmintonie w ramach Igrzysk Dzieci . Do rywalizacji przystąpiło 5 ekip w kategorii dziewcząt i 6 drużyn w kategorii chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Barambas 5c, Aleksandra Wilczewska 6a, Filip Chmielewski 6c oraz Sebastian Wiśniewski 7a. Dziewczęta zajęły II miejsce zarówno w Mistrzostwach Malborka jak i Mistrzostwach Powiatu, natomiast chłopcy mogli cieszyć się z brązowych medali i III miejsca na obu etapach rozgrywek. Opiekunem grupy była pani Monika Walentynowicz. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy !!!
Uczniowie klas szóstych i ósmych biorą udział w konkursie historycznym dotyczącym miejsc pamięci narodowej. Celem konkursu jest wzrost świadomości społecznej najmłodszych mieszkańców, przede wszystkim w zakresie roli i wartości lokalnych zabytków kulturowych poprzez pozyskiwanie, gromadzenie i upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa, jego znaczenia i wartości z nim związanych.
Pierwszym zadaniem uczniów było przygotowanie wizytówek o zabytkach w naszym mieście, spisali się na medal. W drugim zadaniu, dzieci musiały przygotować przewodnik edukacyjny, w którym opowiadają o wybranym zabytku. Nasi uczniowie wybrali Malborski Zamek.
Dnia 21 października 2022 roku klasa 8a wraz z wychowawczynią i psycholog szkolną skorzystała z zaproszenia Sądu Rejonowego w Malborku na symulowaną rozprawę sądową oraz mediacje z okazji obchodzonego Międzynarodowego Tygodnia Mediacji.
Całe wydarzenie rozpoczęła Pani Grażyna Radusznik- zastępca przewodniczącego Wydziału Karnego SR w Malborku, inicjatorka przedsięwzięcia, która oficjalnie nas powitała i oprowadziła po budynku sądu, opowiadając co ma miejsce w danym pomieszczeniu. Nasze przejście zakończyliśmy w dużej sali sądowej, w której czekali już na nas pracownicy sądu. Był tam prokurator Tomasz Mackiewicz, w roli oskarżonego o hejt w sieci nastolatka sędzia Sebastian Wojewódka oraz radca prawny i mediator Pani Barbara Sikorska odgrywająca rolę świadka.
Zajęliśmy miejsca i zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w symulacji rozprawy sądowej. Sprawa dotyczyła hejtu w internecie. Uczniowie przypomnieli sobie wiadomości dotyczące konsekwencji stosowania cyberprzemocy oraz ważną informację, że w sieci nic nie ginie i każda nasza działalność z użyciem Internetu pozostawia po sobie ślad. Symulacja rozprawy sądowej zrobiła na uczniach bardzo duże wrażenie, z zainteresowaniem przyglądali się przebiegowi sprawy oraz brali w niej udział. W trakcie narady Pani Sędzi dotyczącej wymierzenia kary, nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w krótkim wykładzie przygotowanym przez naszą szkolną psycholog- Panią Karinę Jakusik.
Młodzież usłyszała, że sprawca przemocy fizycznej czy psychicznej sam z siebie nigdy nie przestanie nękać swojej ofiary, a inni dołączają do niego, bo sami nie chcą stać się ofiarami. Długotrwałe milczenie, nie przyznawanie się do bycia ofiarą, bądź świadkiem przemocy prowadzi do samobójstw i prób samobójczych, których liczba w Polsce rośnie. Po odczytaniu wyroku i zakończeniu sprawy młodzież wzięła udział w warsztatowej części spotkania, w której mogli sami być uczestnikami symulowanej mediacji. Rozmową kierowała Pani Barbara Sikorska, której pomagała nasza uczennica Elena Stanny, a w mediacjach brali udział uczniowie Jonatan Furgała i Bartosz Tokarz. Z pewnością udział w takich zajęciach zapadnie w pamięć młodzieży, oni sami przyznali, że w takich symulowanych zajęciach powinni wziąć udział też inni ich rówieśnicy.
W imieniu klasy i swoim chciałabym podziękować tacie naszej uczennicy, Panu Sebastianowi Wojewódce, który poświęcił swój czas, zorganizował to spotkanie i sam wziął udział w symulowanej rozprawie jako oskarżony. Przesyłam również podziękowania Paniom: Grażynie Radusznik, Karinie Jakusik, Barbarze Sikorskiej i Panu Tomaszu Mackiewiczowi za zaangażowanie i wkład w profesjonalne przygotowanie spotkania z młodzieżą.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska
Promowanie i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci to z perspektywy ich rozwoju bardzo ważne zadanie. Dzięki temu dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i pobudzają własną wrażliwość. Ponadto, czytanie książek wpływa pozytywnie na poszerzanie wiedzy ogólnej u dzieci oraz uczy ich kreatywnego myślenia.
W czwartek 27 października dzieci z grupy przedszkolnej „Słoneczniki” wraz z Panią Natalią i Panią Agnieszką wybrały się w pewne magiczne miejsce, jakim jest nasza przytulna i przyjazna biblioteka szkolna. Przedszkolaki z dużą dozą ekscytacji wędrowały przez szkołę podążając za zielonymi śladami stóp, które doprowadziły ich wprost do biblioteki, w której znalazły setki ciekawych książek. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom krótką bajeczkę pt. „Alojzy@kot_w_podróży.com”. Była to krótka opowieść o kocie o imieniu Alojzy, który wędrował po świecie ze swoją wielką walizką w poszukiwaniu własnego wymarzonego miejsca.
Przedszkolaki w dużym skupieniu wysłuchały tej pełnej ciepła i humoru opowiastki oraz chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Następnie zgodnie z instrukcją Pani bibliotekarki wykonały na plecach kolegów i koleżanek jesienny masażyk relaksacyjny, który sprawił im wiele uśmiechu i radości. Słoneczniki zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z pracą bibliotekarza oraz zasadami założenia karty bibliotecznej w celu wypożyczania książek do domu. Co więcej, z wielkim zainteresowaniem oglądały książeczki znajdujące się na półkach i regałach.
Lapbooki to własnoręcznie wykonane „książki”, gromadzące informacje na dowolnie wybrany temat. Taka książeczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, słówka, terminy czy też zdjęcia. Wykonując lapbooki uczniowie odnoszą wiele korzyści np. ćwiczą motorykę ręki, pobudzają swoje zmysły, uczą się przez zabawę. To wszystko umieszone jest w kieszonkach, książeczkach o różnych kształtach i na karteczkach.
Klasa 2a początek swojej przygody z lapbookami zaczęła od tematu związanego z obecną porą roku, czyli jesienią. W lapbookach uczniów znalazły się informacje wraz z obrazkami dotyczące jesiennej pogody, darów lasu, sadu, ogrodu oraz sylwetki leśnych zwierząt. Z lapbooków wykonanych przez dzieci można dowiedzieć się kiedy się rozpoczyna i kończy kalendarzowa jesień.
Ten atrakcyjny sposób na naukę, który porządkuje i pogłębia wiedzę bardzo spodobał się uczniom, byli zachwyceni.
W dniu 25 października 2022 r. dzieci grupy „Pszczółki” obchodziły Dzień Kundelka. Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią – nieważne, każdy jest jedyny w swoim rodzaju. Jego święto przypada w Dniu Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Z okazji obchodów Dnia Kundelka nasze przedszkolaki poznały pieska „Smutaska”, który opowiedział im swoją historię. Przedszkolaki miały możliwość samodzielnego wyciągnięcia wniosków z opowiadania, wspólnie je przeanalizować oraz zastanowić się nad zakończeniem. Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się pieskiem oraz wczuć się sytuację zwierząt w różnych sytuacjach życiowych. Pies to przecież nie zabawka! Nie można się nim pobawić i odstawić na półkę, gdy się znudzi, a tym bardziej wyrzucić za drzwi. Pies to żywa istota, która ma uczucia. Pies to obowiązek, gdyż ma on swoje potrzeby, którym trzeba sprostać. Dzieci wykazały się dużą wrażliwością i właściwą postawę wobec losu bezdomnych zwierząt.
Następnie przedszkolaki wspólnie bawiły się podczas piosenki Natalii Kukulskiej „Puszek okruszek”, tańcząc do przygotowanego wcześniej przez nauczycielkę układu tanecznego. Pięciolatki brały też udział w zabawie edukacyjnej „Podpisz pieska”, gdzie szukały własnoręcznie wykonanego podpisu/znaczku wśród piesków o takim samym wyglądzie, a następnie własnego imienia wśród rozsypanych na dywanie tabliczek z różnymi imionami. Później miały za zadanie samodzielnie odwzorować swoje imię pod rysunkiem kundelka, którego pokolorowały według własnego pomysłu. Na zakończenie zajęć kolorowały zakodowany obrazek – oczywiście kundelka oraz wykonały sobie pamiątkowe zdjęcie z bohaterem dnia „Smutaskiem”.
Przedszkolaki wiedzą już, że każdy pies – kundelek czy rasowiec – zasługuje na uwagę i miłość!
Dzień Kundelka i Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt wypadają w tym samym czasie! 25 października grupa „Słoneczników” świętowała wraz z Panią Natalią te wyjątkowe święto. Przedszkolaki opowiadały w tym dniu historie związane ze swoimi pupilami – wymieniały ich imiona, opowiadały o sposobach spędzania z nimi wolnego czasu oraz wymieniały zasady właściwej opieki nad zwierzętami.
Posiadanie zwierząt w domu wspomaga rozwój emocjonalny dziecka, które uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Wszystkie dzieci z grupy „Słoneczniki” z dużym zaangażowaniem dyskutowały o znaczeniu powiedzenia, że „Pies to najlepszy przyjaciel człowieka”. Dzięki wysłuchaniu bajki edukacyjnej pt. „Smutasek” przedszkolaki zostały utwierdzone w przekonaniu, że posiadanie zwierzątka to nie tylko zabawa. Każdego pupila należy kochać i szanować. Należy o niego dbać i zapewniać wszystkie jego potrzeby. Posiadanie pieska bez względu na jego rasę wiąże się z przyjęciem całej odpowiedzialności za jego szczęśliwe życie.
W ramach zajęć dzieci obejrzały również film edukacyjny na temat zasad opieki nad psem. Wychowawczyni zachęciła także przedszkolaków do aktywnego włączenia się w szkolną akcję wspierającą podopiecznych Malborskiego Stowarzyszenia REKS, dzięki której porzucone zwierzaki otrzymują poprzez zbiórkę wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy takie jak: karma, zabawki, kocyki, smycze, kojce, obroże i wiele innych. Na zakończenie zajęć Słoneczniki za pomocą kawałków bibuły ozdobiły wizerunek kundelka poprzez własne zaprojektowanie jego umaszczenia. Bardzo dziękujemy rodzicom oraz przedszkolakom, którzy od początku wspierają szkolną zbiórkę dla Stowarzyszenia REKS w Malborku i zachęcamy do dalszego udziału. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.
Klasa 6a wraz z opiekunami, w dniu 19 października udała się na Zamek Krzyżacki w Malborku. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z edukatorem muzealnym Panem Tomaszem Chądzińskim.
Pan Tomasz oprowadził młodzież po zakątkach naszego Zamku opowiadając ciekawe i fascynujące historie związane z Zamkiem w Malborku, z elementami języka angielskiego. Uczniowie odkryli Zamek na nowo i poznali historyczne słownictwo m.in. moat, stained glass, knight, fortress, Teutonic Order, crusader. medieval. Każdy uczeń mógł zobaczyć jak powstawała cegła do budowy zamku, a także poznać średniowieczny system ogrzewania i przysmaki krzyżackie. Po powrocie do szkoły uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na lekcji języka angielskiego w zabawie z QR codami.
Wycieczka odbyła się w ramach projektu Erasmus +, który realizujemy w naszej szkole, a w najbliższej przyszłości planujemy częściej odwiedzać Zamek w ramach lekcji muzealnych łączących ze sobą różne przedmioty szkolne.
We wrześniu rozpoczął się kolejny cykl zajęć „Z językiem angielskim dookoła świata”, tym razem z klasą 2d. Tematyka zajęć przybliżyć ma dzieciom kraje anglojęzyczne, ich kulturę i obyczaje, a celem zajęć jest rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur. Podczas cotygodniowych spotkań uczniowie „zwiedzać” będą kraje, w których język angielski jest językiem podstawowym: Anglię, Szkocję, Walię, Irlandię Północną, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Kanadę i Australię. Dzieci poznawać będą nazwy stolic, flagi i symbole narodowe wybranych krajów anglojęzycznych oraz dowiedzą się jak obchodzone są ważniejsze święta. Wszystko to odbywać się będzie z zaangażowaniem zmysłu słuchu, wzroku, dotyku, smaku i węchu. We wrześniu i październiku dzieci zaczęły „zwiedzać” Wielką Brytanię. Anglia, z jej symbolami narodowymi i zwyczajem picia angielskiej herbatki nie jest już im obca :) Następny cel podróży to Szkocja.
W dniu 19 października 2022 r. dzieci z grupy „Pszczółki” obchodziły swoje 5 – te urodziny. W tym dniu świętowali: Leon, Lena, Bartek i Zuzia. Jak zawsze nie zabrakło wspaniałych zabaw, podczas których jubilaci mogła poczuć się wyjątkowo. Solenizanci zajęli honorowe miejsca w sali i cała grupa zaśpiewała im głośne „Sto lat” oraz złożyła dzieciom życzenia. Następnie nadszedł czas na zabawę. Odbyły się zabawy ruchowe i wspólne tańce przy wesołej muzyce. Na dzieci czekał także pyszny urodzinowy poczęstunek, prezenty i pamiątkowe dyplomy.
W zeszłym tygodniu w naszym przedszkolu wychowawczynie zorganizowały dla swoich grup Bal Jesieni. Z okazji imprezy przedszkolaki przyszły tego dnia do przedszkola ubrane w stroje i przebrania o tematyce jesiennej, które z dumą i uśmiechem na ustach prezentowały swoim rówieśnikom.
Podczas balu przedszkolaki m.in.: słuchały wierszy i zagadek, wydrążały dynie, robiły ciasto i sok owocowo – warzywny, uczestniczyły w mini przedstawieniu. Dzieci losowały także z worka „dary jesieni”, nazywały je, przeliczały i segregowały w zbiory. Co więcej, śpiewały piosenki, tworzyły jesienne prace plastyczne, brały udział w zorganizowanych zabawach i tańcach integracyjnych oraz uczestniczyły w jesiennych konkursach. Nie zabrakło również prac zespołowych, podczas których układały jesienne obrazki z pociętych na kawałki puzzli.
Dla wszystkich dzieci bal zakończył się słodkim poczęstunkiem i pamiątkowymi zdjęciami. Przedszkolaki ramach podziękowania za aktywny udział w zajęciach otrzymywały również jesienne medale, które zabrały do swoich domów. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Balu Jesieni.
Nastała jesień a wraz z nią gama barw, spadających liści i cennych darów znajdujących się w parkach i lasach. Pani Jesień nie zapomniała w tym roku odwiedzić najmłodszej grupy przedszkolaków. Tuż po śniadaniu dzieci odnalazły zaczarowany list, a w nim wskazówki dotyczące grzybów jadalnych i takich które można zbierać. Z listu dowiedziały się również jak wyczarować ludziki z kasztanów i żołędzi. Pani Jesień wysłała moc pozdrowień i życzyła dobrej zabawy. Małe Niezapominajki miały możliwość bawić się ze sobą do rytmu jesiennej muzyki, zbierać liście duże i małe, porównywać ich kształty, a także skosztować słodkiego poczęstunku. Jak widać jesień nie zawsze jest szara i ponura.
W minionym tygodniu w ramach zajęć z preorientacji zawodowej trzylatki z grupy Niezapominajek miały okazję wybrać się na pieszą wycieczkę na Pocztę. Dzieci podczas wycieczki doskonaliły umiejętność poruszania się w terenie, a w trakcie rozmowy z pracownikiem Poczty, dowiedziały się jak wygląda droga listu do odbiorcy, gdzie należy wrzucać list i jak sama korespondencja powinna wyglądać. Miały możliwość również wysłać pozdrowienia do Pani Jesieni, która dwa dni temu wysłała do nich list ze wskazówkami odnośnie Balu Jesieni.
W piątek 21 października 2022 roku podczas zajęć z Promocji Zdrowia klasa 2b w swojej sali przygotowała pyszne, zdrowe, kolorowe kanapki. Najpierw każdy uczeń umył porządnie ręce, uczniowie założyli fartuszki i przygotowali się do zajęć. Każdy wykonał zadanie w taki sposób, jak lubi. Uczniowie dobierali do swojego pieczywa warzywa, które lubią. Jedni wybrali wędlinę, inni nabiał. Jedni użyli masła, inni nie.
Kanapki i przekąski były pyszne. Uczniowie uznali, że częściej będą samodzielnie przygotowywać kanapki. Wiedzą, że zdrowe śniadanie daje im energię na kilka godzin. Był to bardzo miły dzień w klasie 2b.