Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Skąd nasz ród

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w ciekawej lekcji historii. Razem z panią  Ewą Trębas – nauczycielem historii, uczniowie starali się poznać "korzenie swojego pochodzenia".

Interesuję się historią i cieszę się, że nasza pani od historii zadała nam wykonanie projektu  drzewa genealogicznego. Dzięki temu zadaniu poznałem, że moja rodzina jest liczna i wspólnie z rodzicami przypomniałem sobie dawne życie. W pamiętniku cioci z roku 1981 przeczytałem o różnych wydarzeniach z życia rodzinnego mojej mamy np. opis stanu wojennego i wklejone były kartki żywnościowe oraz listy z pieczątką "ocenzurowano" – mówi Miłosz Wolak z klasy 4b.

Jessica Kloskowska z kl. 4b opowiada, że chciała się dowiedzieć o swoich przodkach i zauważyła, że ma oczy podobne do prapradziadka.

Cieszę się, że pani Ewa Trębas zadała nam wykonanie drzewa genealogicznego. Była to ciekawa lekcja, która  nauczyła mnie poznać historię mojej rodziny.

Zuzanna Szuska z kl4c opowiada o pradziadku Marianie, który w czasie wojny był w obozie na terenie Niemiec i po wojnie w 1946 r. wrócił do Polski. A pradziadek Hieronim walczył w Legionach Polskich u boku Marszałka Józefa Piłsudzkiego – kończy z dumą Zuzia.

Na naszych lekcjach historii zawsze możemy poznać coś ciekawego,  uczymy się przez zabawę to bardzo nas interesuje  i pomaga poznać rodzinną historię – wspomina Miłosz.

Uczeń klasy 4a Marcin Mejer mówi, że po dziadku odziedziczył zainteresowanie harcerstwem. – To są nasze tradycje rodzinne, bo tata też był harcerzem.

A ja cieszę się, że w moim drzewie mogłam poznać historię rodziny i zainteresowanie mojej babci, która była krawcową. Teraz juz wiem,  dlaczego lubię szyć – mówi Marta Piekacz z kl4a.